Home  /   Reprezentace  /  U19

U19

Skvělá hra obrany zajistila vítězství českého týmu v Belgii

Český národní tým do 19 let se v Bruselu utkal v rámci Mistrovství Evropy s domácí Belgii. Podle loňských výsledků vstupovali Češi do zápasu jako favorité, ale zápas nakonec nabídl mnohem vyrovnanější duel. Češi se k výhře 21:7 probojovali především díky kvalitní hře obrany, která navíc skórovala jeden ze tří touchdownů.

V prvním drivu se útok pod vedením quarterbacka Amose Ferance dostal k hranici redzóny, ale při pokusu o 37yardový field goal Jan Vrňata branku netrefil. Obrana při svém prvním působení na hřišti rychle vyprovodila útok Belgie k puntu a naznačila, že proti ni bude těžké se prosadit. Útok Belgie se v průběhu zápasu několikrát poroučel ze hřiště po třech akcích.

Také obrana Belgie z kraje zápasu ukázala, že bude těžké ji překonat. Především defenzivní lajna nepovolila českému útoku se prosadit v běhové hře. V druhém drivu navíc hodil Feranec na hranici redzóny interception. V první čtvrtině dokázaly obě obrany udržet skóre na nule.

K prvnímu touchdownu zápasu nasměroval Otakar Hlásek, který chytil dlouhý pass Ferance a posunul útok po delší době k blízkosti endzóny. Dobrou pozici rychle využil český útok k touchdownu po passu Ferance na Tadeáše Valentu, který se slantem uvolnil do endzóny.

Hned v následující akci využila obrana českého týmu odraženého passu belgického quarterbacka. Odražený míč zachytil uprostřed hřiště linebacker David Mikulka, který dokázal přesprintovat celé hřiště a posunul skóre na 14:0.

Toto skóre vydrželo po zbytek prvního poločasu a také celou třetí čtvrtinu. Na začátku závěrečné čtvrtiny měli Češi šanci upevnit si vedení. Po puntu Ferance nezachytil belgický returnující hráč míč, který zalehl Artur Hovorka na 22 yardech. Útok se dostal až na vzdálenost 3 yardů, kde měl první down. Na hřiště na postu quarterbacka nastoupil Matyáš Bílý, který měl za úkol prorvat si cestu do endzóny. To se ani na tři pokusy nepodařilo a hlavní trenér Jan Štiegler zvolil na čtvrtý down field goal, který by posunul rozdíl na tři skóry. Vrňata ale opět zamířil vedle.

Belgičani vzali momentum zápasu na svoji stranu, když krátce po neproměněném field goalu Česka skórovali 60yardový passový touchdown a snížili skóre na 7:14. Čechy slabší moment nezlomil. Feranec se vytáhl dlouhým drivem, který ukrojil spoustu času ze čtvrté čtvrtiny a po vyprovokovaném offsidu a „volné akci“ si připsal 45yardový touchdown na Valentu, který přesprintoval cornera a doběhl si pro svůj druhý touchdown v zápase.

V posledním drivu se už Belgičani na vzdor nezmohli a český útok zakončil zápas vítěznou formací a zakleknutím.

Češi zvítězili nad Belgii 21:7 a v září se utkají na domácím hřišti proti Srbsku.

Belgie - Česko 7:21
Česko - Srbsko: 21.9. 2024, Ostrava

Zápasová soupiska Belgie - Česko

Sezona 2023

Český tým do 19 let zahajuje Mistrovství Evropy zápasem v Belgii
Po jarní výhře nad Švýcarskem zvítězil český tým do 19 let také v posledním zápase Mistrovství Evropy, když na domácím hřišti porazil Španělsko 34:21. Češi tak na Mistrovství Evropy končí na 9. místě. Od roku 2024 bude Mistrovství Evropy do 19 let rozděleno na dva roky stejně jako je tomu v mužské kategorii.

Celou reportáž ze zápasu si můžete přečíst zde.

Záznam zápasu:

Reportáže v magazínu Cover 1:

Zápasová soupiska Česko - Španělsko

Sezona 2022

Český tým U19 porazil na ME Švýcarsko a skončil na 10. místě

Výběr hlavního trenéra Jana Štieglera v úvodním zápase turnaje nestačil na favorizované Německo. V zápase o konečné pořadí dokázali Češi zvítězit nad Švýcarskem a zajistit si konečné 10. místo.