Home  /  Informace  /  Rozhodčí

Rozhodčí

Kdo může začít?
Začít může úplně kdokoliv, kdo na to má odvahu. Výhodou v začátcích je samozřejmě určitý fotbalový přehled, neuškodí ani alespoň drobná znalost angličtiny, ale ani jedno není nezbytnou podmínkou. Jde hlavně o chuť a odvahu začít. O rozhodčích jste se mohli dočíst v letošním čtvrtém čísle magazínu Svět sportu.

Školení rozhodčích
Naopak zcela nutnou podmínkou je absolvování dvoudenního školení rozhodčích. Školení rozhodčích se koná před začátkem sezóny.
Nabídka platí pro staré i mladé (pozn.: avšak starší 18 let), muže i ženy, hubené i jinak řešené.

Čeho se bát?
Ničeho. (Ne)znalost pravidel není problém, od toho je právě školení. Naopak leckdy může být "znalost" mírně na škodu, protože o pravidlech fotbalu koluje spousta mýtů, polopravd a omylů.
Pokud byste se obávali své fyzické nepřipravenosti, tak vězte, že sprinteři ani maratónci žádnou výhodu nemají, vlastnosti rozhodčího nejsou o atletických dispozicích.

Odměny
Odměna začínajícího rozhodčího je 500 Kč za zápas. Dle kvality rozhodčího může narůst až k maximální odměně 1500 Kč za zápas. Vedle odměn za zápas mají rozhodčí nárok i na úhradu cestovních nákladů. Rozhodčí zpracovávající Zápis dostává administrativní příplatek 200 Kč za zápas.

Další informace
Rozhodčí potřebují specifickou výstroj, ČAAF může zprostředkovat její nákup. Na odkaze se dozvíte vše o součástech výstroje, možnostech koupě i možnosti získat příspěvek na její pořízení. Četnost zápasů je přímo úměrná počtu termínů, ve kterých je rozhodčí k dispozici. Hlavní fotbalová sezóna trvá od dubna do července, během ní mohou rozhodčí odpískat až ke 20 zápasům. Během vedlejší podzimní sezóny (září, říjen) je počet zápasů omezený.

Kariéra
Je na každém rozhodčím, dveře jsou otevřené dokořán. Málokterý sport dokáže rozhodčím nabídnout tak strmou cestu vzhůru ze základní úrovně.

Flagoví rozhodčí
Pokud Vás zajímá bezkontaktní verze amerického fotbalu, je možnost přihlásit se jako flagoví rozhodčí. Ten najde uplatnění po celý rok ve Flagové lize U15, U19 nebo Flagovém mistrovství dospělých. Odměna je 800 Kč za jeden turnajový den (plus hrazení cestovních nákladů). Školení flagových rozhodčích proběhne 16.2. v Brně.

Přihlašte se
O další informace si napište na klimes@caaf.cz.

Informace pro týmy
Informace o využití rozhodčích týmy na přátelské zápasy.