Home  /  Zprávy  /  Halové mistrovství - pravidla

Halové mistrovství - pravidla

(pá) 14. prosinec 2007, Michal Rosíval

Hraje se 7 na 7 a 2x10 minut. Čas se zastavuje jen, kdyz je třeba něco řešit (fauly, zranění, apod.), jinak běží stále - tedy podobný systém jako má házená nebo ragby. Je-li rozdíl ve skore jednociferný, tak se v poslední minutě obou poločasů čas zastavuje podle pravidel (tj. stojí na vyběhnutí z hřistě a po nekompletním pasu).
Nehraje se klasicky na 10 yardů, ale "do půlky" a "od půlky". Na překonání každé z polovin hřiště má útok k dispozici pět downů místo čtyř.
V případě remízy v playoffs se prodlužuje systémem NCAA (tj. oba týmy dostanou možnost skórovat), přičemž se rozehrává 15 yardů od endzony a útok má čtyři downy na skórování.
Ve hře se místo kicků užívá tzv. virtuálních kicků. Ten probíhá tak, že když se tým rozhodne ke kicku (punt) nebo má kopat (kick-off), tak míč automaticky získává příjemce a bude rozehrává z vlastních 5 yardů.

Postavení útoku - v podstatě stejný systém jako venku, jen místo sedmi linemanů jsou pouze čtyři. Postavení obrany - povoleni jsou jen dva linemani, ostatní musí být z lajny. Obránci se nesmí před snapem vyměňovat a musí být jasné, kdo je lineman. Blitzování - při pasové akci smí na quaterbacka útočit jen oba linemani a pouze jeden další (kterýkoliv) hráč. Tohle neplatí, pokud se rozehrává blíže něž tři yardy od goalline.

Není dovoleno blokování pod pasem.
Penalizace za fauly jsou kratší - 15yardové fauly jsou za 10, 10yardové za 5. V případě, že obrana spáchá faul na automaticky první down, tak útok nezíská first down jako "venku", ale dostává jeden down k dobru.

Plná verze úprav pravidel je k dispozici zde.