Běh guarda Tornadoes - analýza
Minulý týden předvedla Plzeň akci, která musela nadchnout svoji originalitou, ale současně ihned vyvolala otázku, zda-li akce tohoto typu jsou vůbec přípustné. Ještě jednou o co šlo - Plzeň zvolila run, ale běžcem nebyl někdo z runningbacků, ale guard. Nutno zdůraznit, že guard runnerem být může, protože číslo dresu, ani jeho místo při rozehrání jej pro runové akce nijak neomezují, tato omezení platí výhradně pro akce passové. Předávka míče ale musí být směrem dozadu, případně jsou povoleny i přidávky dopředu, ale to pouze za podmínky, že jde o předávku backovi (tj. running backovi nebo receiverovi, který nestojí na LOS) nebo linemanovi (krajní receiveři na LOS jsou linemany rovněž!), přičemž k předávce dojdě dva nebo více yardů za (na straně offense) LOS. Pravidlo o předávce míče dozadu tak mimo jiné znamená, že při reversu, je jedno, jak se oni dva hráči míjejí a mohou si míč předat dopředu i dozadu.
Pojďme ale zpět k plzeňské akci. Tornadoes hráli singleback formaci se třemi receivery a tightendem na pravé straně offensive line. Alligators pak na hřišti měli tři cornerbacky, defacto 5 linemanů a tři linebackery. Cornerbackové číslo 1 a 2 hlídají svoje receivery a do akce v podstatě vůbec nezasáhli. Pozice jsou vidět zde, přičemž klíčový hráč, levý guard Martínek (76), je označen červenou šipkou.
QB Tornadoes Písař poslal slot receivera (číslo 3, Dvořák) do motionu. Na motion částečně reagoval CB3 (číslo 16, Karas), ale Dvořáka nenásledoval a k předání hráčů rovněž nedošlo optimálním způsobem. Zde došlo ke snapu a bezprostředně poté zahájil Písař předávku míče Martínkovi a zde je již míč vidět jasně v držení Martínka. Ze snímků je zřejmé, že k předávce došlo zcela evidentně směrem dopředu a s jistotou mimo rámec dvou yardů od LOS, tudíž v rozsporu s pravidly.
Až po předávce Martínkovi Písař fejkuje předávku Dvořákovi. Jak zareagovala obrana je patrné z tohoto snímku. Karas poté, co "předal" receivera v motionu pouze sleduje akci, LB1 (Skácel, 23) i LB3 (Svačina, 31) sledují Dvořáka, který předstírá run. LB2 i všech 5 linemanů jdou přes LOS. Paradoxně nikdo nehlídá tightenda Urbana (80), i když byl celý zápas hlavní zbraní Tornadoes. Skácel fake run prohlédl o poznání dříve než Svačina, ale stejně jako Karas nemá tušení, kde se nachází míč, což zjišťuje až zde, ale v tom okamžiku již Martínek v podstatě nepovšimnut vbíhá do endzone.
Ze snímků je zřejmé, že účel plzeňská akce splnila dokonale - obranu Alligators zjevně zaskočila, obránci netušili, kde se nachází míč (přitom hlavní role na straně obrany hráli nejzkušenější hráči, Karas a Skácel), takže obecně lze prohlásit, že jde o velmi kvalitní a vtipnou trick play. Ovšem, aby toto bylo možné prohlásit beze zbytku, tak by předávka musela proběhnout v souladu s pravidly. Kromě obránců ale míč ztratili z dohledu i rozhodčí, kteří neodhalili dopřednou předávku míče a hrubě tak chybovali, protože uznali touchdown dosažený nelegální hrou. Naštěstí Brno nakonec zápas vyhrálo a tato chyba neovlivnila výsledek utkání. Na druhou stranu, Plzeň si to s Brnem na dálku pravděpodobně rozdá o vítěze základní části ČLAF B a o pořadí a nasazení do pavouka (případně i výhodě domácího prostředí ve finále) může rozhodovat každý bod.
Akce by se legální (ovšem současně pravděpodobně více čitelnou) stala, kdyby předávku dostal některý hráč z pravé strany offensive line a ten by poté oběhl Písaře spodem (z pohledu kamery "kolem nás"). Případně by v pořádku mohla být i předávka na Martínka, ale muselo by k ní dojít později. Pravděpodobně by nejprve muselo dojít k fingované předávce na Dvořáka a teprve poté ke skutečné Martínkovi, který by tak dostal čas k tomu, dostat se "pod" Písaře a předávka by tak mohla proběhnout směrem dozadu, tj. v souladu s dikcí pravidel.
V každém případě ale Tornadoes patří díky za zahrání této originální akce, i když v jejich provedení nebyla zcela košér.