Home  /  Zprávy  /  Letem světem

Letem světem

(út) 9. květen 2006, Filip Hobza

Rakouská liga
Turek Graz Giants - Cineplexx Blue Devils (Vorarlberg) 38-26

EFAF Cup
Stuttgart Scorpions - Winterthur Warriors (Švýcarsko) 69-7
Amsterdam Crusaders - Zurich Renegades 13-38
Eidsvoll 1814´s (Norsko) - P.A. Farnham Knights (UK) 19-7
Vítězi základních skupin se stali: Marburg, Graz, Zurich, Eidsvoll a Stuttgart. Postupujícícmi týmy ze druhých míst by měly být: Bologna, Hohenems a Farnham.

Evropská fotbalová liga
Swarco Raiders Tirol (Innsbruck) - Braunschweig Lions 40-13 (3700 diváků)
Bologna Warriors - Vienna Vikings 20-48
Moscow Patriots - Seinäjoki Crocodiles (Finsko) 14-38
Innsbruck se stal prvním semifinalistou. Zbývající budou známi o přístím a přespřístím víkendu, kdy je na pořadu mimo jiné i souboj Vienna Vikings-Hamburg Blue Devils, tedy možné předčasné finále celé ligy (samotní Vikings o tomto zápase mluví jako o duelu desetiletí!).

Německá liga
Saarland Hurricanes - Berlin Adler 21-2
Schwäbisch Hall Unicorns - Darmstadt Diamonds 41-21
Düsseldorf Panther - Hamburg Blue Devils 0-44
Marburg Mercenaries - Munich Cowboys 50-0
Kuriozita v berlínském provedení: Podruhé za sebou zaznamenali pouze a jenom safety.

Maďarská liga
Györ Sharks - Budapest Black Knights 12-0
ARD7 Budapest Wolves 2 - Debrecen Gladiators 13-20
V Maďarsku v žádném případě nelení. První ročník místní ligy (MAFL) skončil v listopadu a už začal ročník druhý, tentokrát s dvojnásobným počtem týmů oproti sezóně premiérové, které jsou rozděleny do dvou skupin. Východní (Nyugati) divizi tvoří týmy z Györu, Nagykanizse, Zalaegerszegu a Budapest Black Knight, západní (Keleti) potom Debrecen, Eger, Szolnok a Budapest Wolves. Vlci z hlavního města jsou sice úřadujícími šampiony, ale trůn v podstatě nabízejí k dispozici ostatním týmům, protože A-tým Wolves hraje druhou rakouskou ligu a v domácí soutěži by měli startovat hráči záložního týmu. Přinejmenším je takový plán. Maďarská liga se hraje systémem každý s každým v rámci divize plus jeden mezidivizní zápas. Do playoffs postupují dva nejlepší z každé divize a soutěž vyvrcholí 1. července a aby toho nebylo málo, tak na podzim se maďarští borci utkají ještě v poháru. A mimochodem, ligy se neúčastní tým Veszprém Wildfires, který přinejmenším na své webové stránce uvádí 48 hráčů na rosteru...

NFL Europe
Amsterdam Admirals - Cologne Centurions 13-20
Frankfurt Galaxy - Rhein Fire 16-14
Berlin Thunder - Hamburg Sea Devils 14-38
Amsterdam po šesti výhrách překvapivě prohrál a zkomplikoval si sezónu. Důležitým vítězstvím se na Amsterdam dotáhl Frankfurt.

Kvalifikační zápasy na ME juniorů 2006
Česko - Španělsko 24-17
Finsko - Nizozemí 14-0

 

"Reportáž" ze zápasu Amsterdam Admirals - Cologne Centurions

Sice je pravda, že na fakta o zápase bych mohl odkázat na web NFL Europe, ale zápas byl natolik vyjímčný, že to až tak lehce přejít nelze. Domácí Admirals v minulém týdnu přišli o prvního QB a náhradník Jared Allen Gibrana Hamdana rozhodně nahradit nedokázal. Amsterdam sice šel rychle do vedení 3-0, ale v poločase prohrával 3-13 a to hlavně díky dvěma Allenovým interceptionům, třem sackům a ani runningbackové moc nepomohli. Ve třetí čtrvtině Cologne zvýšil na 20-3 a nebyl fumblu v redzoně, tak mohlo být hotovo. Místo toho ale Admirals přešli postupně celé hřiště a hned na začátku 4.čtvrtiny snížili na 10-20. Co se dělo potom jsem ještě nezažil a to jsem už na pár sportovních akcích byl. Hluk, kterým domácí fanoušci podpořili svoji defense byl opravdu unikátní, takhle hlučný plný stadion si ani nedokáži představit. Výsledek? Intentional grounding, sack a slabý 3yardový pass. Další drive amsterdamského útoku byl výborný do té doby, než narazil na redzone, takže pouze fieldgoal a stále ztráta sedmi bodů. Další drive Centurions byl opravdu něco vyjímečného. Cologne se dostal až do redzony Amsterdamu (mimo jiné i passem jako vystřiženým z pera Bratislavy Monarchs, pravidelný čtenář jistě tuší, co mám na mysli. Napovím jen snad, že v hlavní roli je QB Múdry, jeho RB a naopak v ní nehraje nikdo z pravé strany obrany), kde se přeci jen zastavil, takže pokus o fieldgoal. Ten ovšem byl zblokovaný, jenže před skončením akce Amsterdam fauloval a míč tak zůstal v držení Cologne. Co je neuveřitelné: šlo již o druhý zblokovaný FG obranou Admirals, ale i v prvním případě dostali po faulu míč Centurions. A aby toho nebylo málo, tak 1-and-goal na amsterdamských šesti yardech v touchdown proměnit nedokázali a pouze kopali field goal, který byl - zblokovaný! Takže tři zblokované field goaly jednoho týmu. Pravda, ne že bysme v našich podmínkách něco takového neznali, ale i tak... Takže tři minuty do konce a míč pro Amsterdam na jejich dvaceti. Jak s tím naložil QB Allen? Hodil míč do natažených rukou defensive enda, který mu chytil neuveřitelný interception. Ani toto ale stále nebyl konec zápasu, protože obrana Amsterdamu udržela 3-and-out a útok dostal ještě jednu šanci, ale nevyužil ji, takže po opravdu vzrušující čtvrtině vyhrál v zápase, který měl byýt podle papírových předpokladů nejjasnějším v sezóně outsider z Německa.

Předtím než si začnete prohlížet níže uvedené fotografie, tak prosím akceptujte, že nejsem žádný fotograf a také narozdíl od svého "místního novinářského kolegy" nestojím na sideline, ale někde v hledišti. Děkuji:-)

Pokud si řeknete, že v NFL Europe hrají "no-name" hráči, tak se podívejte sem nebo sem. Podobnost s postavami ze slavných superbowlů opravdu není náhodná.
Mohu-li srovnávat s návštevou zápasu v Berlíně, tak Berlín preferuje zábavu před stadionem ve formě množství stánků, her atd., v Amsterdamu patrně vsází spíše na hudební produkci, rozhovory apod. O zábavu diváků se staralo i 32 cheerleaders rozdělených do 4 skupin po osmi, přičemž každá skupinka mělo svoji "cheerleader coordinatorku", která hlásila "akce" plus jednu "head coach" pro případ, že situace žádala, aby všechny skupinky předváděly totéž. Je sice pravda, že synchronizace a tempo byly o něco lepší než třeba u jejich Lionských kolegyň, ale samozřejmě nebyly tak pěkné a hlavně nepředvedly ani jednu zvedačku. To snad bude i nějaké nařízení o bezpečnosti práce, protože zvedačky se nekonaly ani v Berlíně. Cheerleaders1, Cheerleaders2, Cheerleaders3, Cheerleaders4, Cheerleaders5, Cheerleaders6, Cheerleaders7.
Teď několik postaviček kolem zápasu. Tenhle chlapík má možná úkolů více, ale pokud ne, tak špatný job nemá - chodil totiž po kickoffu pro teečko... Toto už byla váženější postava - při TV timeoutech signály jak vystžizenými z letadlové lodi a zároveň v rukavicích nejvíce připomínajících výlov ryb - hlásila refereemu, počkej, počkej a akce. Mne osobně ale nejvíce zaujali tito lidé. Na každé straně trojice ballguys, na jedné straně tříčlenná, na druhé straně pětičlenná chaincrew. Slušné, nemyslíte? Mimochodem, ballguys letos zavedli i v rakouské lize a údajně si je nemohou vynachválit. Tímto toto téma dávám k zamyšlení českým týmům, přinejmenším pro playoffs.
Při všech faulech se rozhodčí objevil na obřích obrazovkách, kde se poté objevilo i vysvětlení situace, která nastala (alespoň si to myslím, protože textu nerozumím). Opakování těch faulů, ale bohužel většinou nepřislo.
Amsterdam celý zápas přijímal kickoffy v nezvyklé formaci 6-3-2 a zde si prosím pečlivě prohlédněte jak má vypadat formace pro punt a fieldgoal. Povšimněte si prosím zejména toho, že offense nestojí v devíti (při puntu v sedmi) lidech na scrimmage line, ale krajní linemani jsou naprosto očividně "z" lajny a nemyslím si, že by to bylo jen tím, jak je nebo není namalované hřiště.
Teď něco pro rozhodčí. Myslím, že velmi pěkné foto je tohle. Ti pánové vzadu (nahoře) jsou rozhodčí fotbalu. Ta postava v komických šortkách je rozhodčí lakrosu (který byl představen během poločasové přestávky). Takhle vypadá příprava rozhodčích na zápas. Zhruba hodinu před kickoffem během practise byly rozhodčí součástí jakési scrimmage, při které si vyzkoušeli game progress a tak vůbec. Na obhajobu českých rozhodčích se ale snad dá napsat, že týmy před zápasem scrimmage nezkoušejí, takže není co zkoušet:-) Na tomto snímku rozhodčí po hřišti nebloudí - to, že nejsou na svých místech bylo dané tím, že po každé akci bez vyjímky všichni rozhodčí běží tu více, tu méně kroků do hřiště a tím dávají jasně najevo, že situace dobře vidí a hráči proto dost těžko mohou oponovat o forward progressu a podobně. Ostatně nejlépe je to vidět na tomto videu. Sice úplně obyčejná akce (2yardový run na první down), ale všichni rozhodčí běží směrem ke konci akce.
Na závěr dva huddly - první je překvapivě coin toss. Je možné, že komentátor hlásil do reproduktorů, že kdo chce, tak ať příjde, protože jinak si těch 19 lidí vysvětlit nedovedu... Posledním snímkem je potom pozápasový společný huddle hráčů obou týmů.

A ještě nejzajímavější (z mého pohledu) akce zápasu. V pořadí druhý zblokovaný field goal Centurions. Po zblokování se míč kutálí směrem od goalline Amsterdamu, hráč Admirals, který jej chce zalehnout do míče úmyslně udeří rukou a tím jej pošle ještě více vpřed (pohodí si jej rukou) a nakonec míč zalehne Amsterdam. Skoro po akci háže referee flag, o kterém se poté dlouze debatuje. Verdikt domácí fanoušky věru nepotěšil, ale byl správný, což ukázal záznam na obrazovkách (paradoxně se tam objevil pouze tento jeden, za to "nejzajímavější" faul). Protože v našich podmínkách by se situace posoudila stejně, tak... Ačkoliv je field goal zblokovaný, tak do okamžiku, kdy jej některý hráč nezalehne, tak jsou v tomto případě veškeré fauly penalizované z místa předchozího snapu. A protože fauluje obrana, tak 15 yardů k dobru získává tým, který neproměnil field goal. Yardová penalizace ale není spojená s automatickým první downem, takže pokud se field goal zahrával z pozice 4-and-20, tak výsledkem nebude první down pro kopající tým, nebude jím ani turnover pro neproměněný field goal, ale bude se zahrávat 4-and-5, takže buď se bude opakovat field goal nebo si "pro to útok může jít". Doufám, že kdyby k této situaci někdy mělo dojít, tak jakékoliv dohady odpadnou, protože teď už je řešení známé. Bez amsterdamské zkušenosti by to asi bylo hodně dlouhé dohadnování, protože já osobně bych správné řešení neznal.