Home  /  Zprávy  /  Black Panthers ovládli rakouskou ligu. Ve finále porazili favorizované Vikings

Black Panthers ovládli rakouskou ligu. Ve finále porazili favorizované Vikings

(po) 29. červenec 2024, Radim Kroulík

Velký sen Prague Black Panthers se stal skutečností. Pažský tým se v letošní sezoně konečně probojoval v prestižní rakouské lize až do finále a svou premiérovou účast v Austrian Bowlu přetavil v zisk trofeje, když nad favorizovanými Vienna Vikings zvítězil 20:14.

V posledních dvou sezonách narazili Black Panthers v semifinále na Vienna Vikings a prokletí semifinálových zápasů se jim podařilo prolomit až letos, když zvítězili nad Graz Giants 27:20. Do finále proti Vikings nastupoval pražský tým v roli outsidera. Vídeň ovládla základní část s bilancí 9-1, zatímco Black Panthers se do vyřazovací části sezony proklopýtali s bilancí 5-5.

Začátek z říše snů

Black Panthers se podařil vstup do finále a obrana na hřišti dominovala. Nejužitečnější hráč ligy quarterback Vikings Nico Hrouda v prvním poločase hodil hned čtyři interceptiony. Turnovery dokázal pražský tým využít ve skórování tří touchdownů. Quarterback Drequan Marcus Harris skóroval tři touchdowny po zemi a výstavní byl především jeho druhý touchdown, při kterém na 3&1 ošálil obranu Vikings. Ta se domnívala, že Harris si pro první down půjde přes QB sneak, ale po snapu Harris oběhl svou ofenzivní lajnu do strany a sprintoval do endzóny pro více než 70 yardů.

Po snovém prvním poločase vedli Black Panthers 20:0. Ve druhém poločase favorizovaní Vikings rozjeli stíhací jízdu a hráči Vikings měli v útoku i v obraně viditelně více sil. Útok Vikings se tak rázem byl schopen posouvat po hřišti a obrana již Black Panthers k ničemu dalšímu nepustila.

Ještě před koncem třetí čtvrtiny snížili Vikings na 7:20 po touchdownu Floriana Wegana. Také svůj další útočný drive zakončili Vikings touchdownem, když na rozdíl jediného skóru snížil 7 minut před koncem zápasu Kevin Wojta.

Momentum zápasu se začalo přelévat na stranu Vikings, což podtrhl interception Harrise, který svým passem našel pouze vídeňského obránce. Vikings tak začínali svůj poslední útočný drive na vlastní polovině a do konce zápasu zbývaly 4 minuty. Případný touchdown a úspěšné potvrzení za bod by otočilo skóre ve prospěch Vikings a obrana Black Panthers tak měla před sebou jasný úkol nepustit soupeře do endzóny.

Navzdory několika faulům, které Vikings posouvaly zpět, se útok Vídně posouval směrem k endzóně soupeře. Vikings se s míčem dostali na pouhé 2 yardy od endzóny, kdy do konce zápasu zbývalo 10 vteřin. Útok již neměl k dispozici timeout, ale i přes to se rozhodl k riskantnímu kroku a pro potenciální vítězný touchdown zvolil běhovou akci. Hroudu s míčem dokázala obrana Black Panthers zastavit a následně již vypršel hrací čas.

„Už jsem si představoval ty scénáře, že ta Vídeň zase o bod vyhraje. S klukama jsme tam nechali všechno, už jsme ani neviděli. Přiznám se, že já už nemohl pořádně ani dýchat, ale nechali jsme tam úplně všechno a tohle už nám nikdo nevezme,“ radoval se po zápase obránce Filip Ondrášek.

Black Panthers tak v infarktové koncovce uhájili vedení a poprvé v historii zvedli nad hlavu trofej pro vítěze rakouské ligy. „Je to určitě vrchol našich kariér, ale nekončíme a příští rok to musíme obhájit,“ vyhlásil Ondrášek.

Autor úvodní fotky: David Bitzan