Home  /  Zprávy  /  Znojmo v semifinále zaskočilo obhájce titulu a ve finále se představí proti Nitře

(po) 1. červenec 2024, Radim Kroulík

Semifinále Snapbacks ligy amerického fotbalu mělo nabídnout dva zápasy jasných favoritů. Znojmo ale dokázalo překvapit obhájce titulu Vysočinu Gladiators a po výhře 22:21 postupuje do Tipsport Czech Bowlu XXXI. V něm se utká proti Nitře Knights, která v semifinále porazila Ostravu Steelers 21:19.

Obrana a Kerin zajistili výhru Znojma
Žádnému týmu v základní části se nepodařilo najít recept, jak vymazat produktivní útok Gladiators. Na to přišla až v klíčovém semifinálovém zápasu obrana Znojma. Knights se v zápase dostali do vedení po touchdownu Jacoba Kerina, který se stal klíčovým hráčem semifinále.

Gladiators se v útoku dostali k blízkosti soupeřovy endzóny až v polovině druhé čtvrtiny, kdy Jan Dundáček z poloviny hřiště dosprintoval na tři yardy. Obrana Znojma dokázala třikrát vystavit stopku a po neúspěšném třetím pokusu navíc byli Gladiators penalizováni za nesportovní chování a z nadějné pozice nakonec dokázali vytěžit pouze 3 body za field goal Petra Kodýma.

Na konci poločasu si Knights vytvořili šanci na zvýšení vedení. Dvacet vteřin před koncem poločasu hodil Volodymyr Hrynkiv dlouhý pass na Vojtěcha, který skončil pouhý yard od endzóny. Útok Znojma neměl timeout a další akcí zariskoval běhovou hrou, ale Michael Lufile byl zastaven před endzónou a k další akci se již znojemští nedostali.

Útok Gladiators odstartoval druhý poločas přechodem přes hřiště a následně Dundáček našel v endzóně Matěje Majerčáka. Po přezkoumání na videu byl ale touchdown kvůli faulu zrušen. Hned další akcí Dundáčkovi vypadl míč a z dobře rozehraného drivu odešli Gladiators opět s prázdnou.

Knights se po úvodním touchdownu dlouho nedokázali prosadit, ale na konci třetí čtvrtiny Hrynkiv slalomem dostal míč do redzóny a následně druhým touchdownovým passem na Kerina zvýšil vedení na 14:3.

Na začátku závěrečné čtvrtiny si Dundáček dosprintoval do endzóny, ale pouze s pomocí faulu. Skóre se měnilo hned další akci, když Dundáček našel úplně volného Majerčáka, který snížil na 9:14.

Knights se rychle poroučeli ze hřiště a Dundáček postupně posouval útok domácích k dalšímu skórování. Gladiators rychle přešli hřiště a Dundáček 14yardovým touchdownem poprvé v zápase poslal svůj tým 5 minut před koncem do vedení 15:14.

Svůj nejlepší drive ve druhém poločase si Knights schovali až na závěr zápasu. Hrynkiv přesnými passy na Kerina a Marečka posunul útok na 10 yardů od enzóny a do konce zápasu zbývala 1 minuta. Kerin následně akrobaticky chytil pass v endzóně a Knights se po úspěšném dvoubodovém potvrzení dostali do opět do vedení 22:15.

Gladiators se velmi rychle dostali s míčem na polovinu soupeře, kde se jim podařilo překvapit obranu. Dundáček hodil pass dozadu na Ashtona Hearda, který následně hodil míč na úplně volného Vojtěcha Mašitu. Tato triková akce upravila skóre 10 vteřin před koncem čtvrté čtvrtiny na 21:22. Znojemský Roman Jones výborně načasoval svůj pokus o zblokování kopu na branku a odvrátil vyrovnání.

Knights vybojovali výhru 22:21 a postoupili do Tipsport Czech Bowlu.

Nitra vybojovala domácí finále
Domácí Nitrě se podařil vstup do semifinálového zápasu proti Ostravě Steelers a z prvního drivu, který trval polovinu první čtvrtiny, skóroval první touchdown zápasu Tyrone Clark, který si doběhl do endzóny ze vzdálenosti 12 yardů.

Steelers dokázali ještě v první čtvrtině vyrovnat 4yardovým touchdownem Josefa Škerka. Důležitým momentem zápasu bylo vyloučení domácího Tyrona Clarka ve druhé čtvrtině pro nesportovní chování.

Quarterback Nitry Boris Bútora dokázal svůj tým opět přiblížit k endzóně a drive zakončil touchdownovým passem na Ľuboše Paprčku. Steelers se v prvním poločase nedokázali v útoku prosadit a před koncem prvního poločasu se Knights ještě pokoušeli o field goal, ale pokus Gorazda Lazorika byl neúspěšný.

Útok Ostravy se naplno rozjel ve druhém poločase, kdy quarterback Amos Feranec dirigoval drive až k 20yardovému touchdownu na Petra Škváru, kterým snížil skóre na 14:13 pro Nitru. Obraně Ostravy se navíc rychle podařilo zastavit útok domácích a Steelers měli šanci dostat se do vedení. Pass Ferance vystihl na polovině hřiště Filip Fintor a doběhl s míčem až pro touchdown, kterým se Knights dostali do vedení 21:13.

Feranec své zaváhání dokázal napravit hned v úvodu závěrečné čtvrtiny, kdy opět našel v endzóně Petra Škváru, který tak upravil skóre na 21:19. Obrana Steelers dokázala znovu zastavit Nitru, která se po delším drivu pokoušela opět o field goal, ale i druhý pokus byl neúspěšný. Steelers tak necelé 4 minuty před koncem šli na míč a měli možnost otočit skóre. Po 19yardovém passu Ferance na Škváru se už ale útok nedokázal prosadit a Knights ubránili těsné vedení 21:19.

Nitra se tak před domácím publikem představí v Tipsport Czech Bowlu 13. července proti Znojmu.

Hurricanes přetlačili Raiders
V semifinále Hurricanes proti Raiders dominovaly především obrany. Raiders povolili útoku Hurricanes field goal z úvodního drivu, ale následně dokázali držet domácí daleko od své endzóny. Raiders se sice v útoku dokázali posouvat po hřišti, ale v klíčových pasážích v redzóně chybovali a dobrou pozici na hřišti nedokázali přetavit v body.

Hurricanes se v základní části mohli opírat o výbornou hru obrany, která se kromě limitování bodů ze strany Raiders postarala o 15 bodů svého týmu. Kromě safety při přehozeném snapu dvakrát vystihl pass Matyáše Neckáře Radek Vancl, který si připsal 52yardový a 41yardový interception return.

Raiders skórovali v útoku pouze jednou, když na začátku čtvrté čtvrtiny doběhl do endzóny Filip Jelínek. Hurricanes vybojovali výhru 18:8 a ve své premiérové sezoně ve 2.Lize se představí na domácím hřišti v Silver Bowlu.

Erneker dovedl Patriots do finále
Navzdory zraněním z posledního kola základní části byl quarterback Patriots Martin Erneker klíčovou postavou svého týmu. Na začátku druhé čtvrtiny poslal 35yardovým během Patriots do vedení 7:0. Po bezbodové úvodní čtvrtině nabídla druhá čtvrtina hned 4 touchdowny. Na touchdown Ernekera rychle odpověděl brněnský Matthew Firment 1yardovým touchdownem, který se nepodařilo Alligators potvrdit.

Na konci prvního poločasu dokázali domácí Patriots svému soupeři odskočit po touchdownech Šlehofera a Vainera. Oba své touchdowny Patriots potvrdili za bod a do poločasové pauzy šli s vedením 21:6.

Třetí čtvrtina body nepřinesla, ale Alligators ještě dokázali zápas v závěru zápasu zdramatizovat. V úvodu čtvrtiny hodil touchdown Tomáš Fortelný na Jakuba Krupanského, který tak snížil na 21:12. Při ztrátě o dva skóry se Alligators dostali k dalšímu touchdownu až 4 vteřiny před koncem zápasu, kdy z 1 yardu doběhl do endzóny Jiří Řezáč. Na další obrat už ale hostům nezbyl čas a Alligators mohou litovat toho, že nedokázali potvrdit dva své touchodwny. Patriots po výhře 21:20 postupují do Silver Bowlu.

Golems se na postup nadřeli
Golems jako vítěz základní části bez jediné prohry nastupoval do semifinále v roli jasného favorita. Tomu ale neodpovídal průběh zápasu a Warriors dokázali vzdorovat. Marek Nieslanik poslal Golems v polovině druhé čtvrtiny do vedení 6:0, ale na začátku závěrečné čtvrtiny se Warriors dostali do vedení po touchdownu Marcela Šmída a úspěšném potvrzení Ondřeje Frühaufa.

Golemský David Veselka odmítl překvapivou výhru Warriors, když nejprve skóroval 9yardový touchdown a krátce na to přidal 36 yardový touchdown. Necelé dvě minuty před koncem zápasu dokázali Warriors skórovat 72yardový touchdown, ale další body již nepřidali a Golems vybojovali semifinálovou výhru 20:15.

Dragons otočili zápas proti Apes
Apes se v premiérové sezoně v soutěži mužů probojovali až do domácího semifinále proti Dragons a dlouho sahali po senzačním postupu do Bronze Bowlu. Na začátku zápasu se Apes dostali do vedení 14:0 po touchdownech Vojtěcha Duly a Jaroslava Janovského. Dragons dokázaly dvěma passovými touchdowny Sviatoslava Rohovetse snížit ještě do konce poločasu na 14:13.

Také do třetí čtvrtiny nastoupili lépe domácí. Robin Švarc nejprve proměnil 41yardový field goal a hned na to Kristián Ziegelheim vystihl pass Rohovetse a doběhl si pro 35yardový touchdown. Apes tak vstupovali do závěrečné čtvrtiny s vedením 24:13.

Dragons v závěru zápasu zabrali a podařilo se jim skóre otočit. Sedm a půl minuty před koncem snižoval Tomáš Liška, když si Rohovets připsal třetí touchdown v zápase a quarterback Dragons vzal dvě minuty před koncem zodpovědnost na sebe a ze vzdálenosti 2 yardů doběhl pro touchdown, který překlopil vedení na stranu Dragons. Apes se v závěru zápasu již na obrat nezmohli a do Bronze Bowlu tak postupují Dragons po výhře 28:24.