Home  /  Zprávy  /  Nitra s Ostravou se přiblížili k semifinále. Golems zvítězili po kuriozitě

Nitra s Ostravou se přiblížili k semifinále. Golems zvítězili po kuriozitě

(po) 3. červen 2024, Radim Kroulík

Také v odvetě slovenského derby zvítězili hráči Nitry Knights, když na domácím hřišti porazili ST. NICOLAUS Bratislavu Monarchs 20:3. V 8. kole základní části Snapbacks ligy si výhru nad Pardubicemi připsali také ostravští Steelers, kteří jsou podobně jako Knights již blízko k postupu do semifinále. Zápas Ústí nad Labem Blades proti Vysočině Gladiators byl kvůli počasí v poločase předčasně ukončen.

Nervózní slovenské derby
Úvodní zápas na začátku sezony mezi Knights a Monarchs skončil 34:31 pro Knights a v odvetě se očekávala podobná ofenzivní smršť. Hned první minuta zápasu ale ukázala, že oba týmy svírá nervozita. Quarterback domácích Boris Bútora si musel vzít hned před první ofenzivní akcí zápasu timeout a následovala řada nepřesností a faulů na obou stranách. V zápase bylo celkem 30 faulů (14 Knights, 16 Monarchs), kdy Knights se posunuli zpět celkem o 151 yardů a Monarchs o 166.

V podobném duchu se odehrávala většina zápasu a na hřišti tak dominovaly především obě obrany, které dokázaly zastavovat jindy produktivní útoky soupeřů. Skóre otevřel až ve druhé čtvrtině 28yardovým field goalem bratislavský Peter Brauner a stav 3:0 pro Monarchs vydržel až do konce prvního poločasu.

Knights se povedl vstup do druhého poločasu, když obrana nejprve rychle donutila Monarchs k puntu a hned první ofenzivní akcí našel Bútora Ľuboše Paprčku, který zachytil dlouhý pass a doběhl až do endzóny pro 51yardový touchdown.

První touchdown zápasu ale průběh zápasu výrazně nezměnil a také ve druhém poločase se útoky jen marně snažily skórovat. Vydařený zápas odehrál domácí Pavol Horník, který ve druhé čtvrtině chytil interception, když vystihl pass quarterbacka Monarchs Desmonda Prusii. V závěrečné čtvrtině se pak Horník prosadil také v útoku, když skóroval druhý touchdown Knights po přesném passu Bútory.

Quarterback Monarchs byl v průběhu zápasu neustále pod tlakem obrany Knights, která nakonec dokázala udržet soupeře pouze na 3 bodech. Prusia v zápase hodil dva interceptiony a také ztratil fumble po tlaku defenzivní lajny Knights.

Pojišťující touchdown na konečných 20:3 přidal 19 vteřin před koncem zápasu opět Paprčka. Knights si vylepšili bilanci na 6-2 a v příštím kole si mohou definitivně pojistit postup do semifinále. Monarchs čeká klíčový duel proti Znojmu, které má o jednu výhru více.

Steelers převálcovali Stallions
Důležitý krok k postupu do semifinále udělali hráči ISMM Ostrava Steelers na domácím hřišti proti Pardubicím Stallions. Steelers neponechali nic náhodě a na svého soupeře vlétli. Útok domácích si rychle dokázal vybudovat náskok 21 bodů, když se o touchdowny postarali Přemysl Pekara, Josef Škerko a Jakub Řeháček.

Dominanci ostravského týmu potvrdil v obraně také zkušený Ondřej Chvojka, který vystihl pass pardubického Petra Plačka a přidal další touchdown. Na poločasových 35:0 navýšil quarterback Amos Feranec touchdownem po zemi. Feranec si v zápase připsal celkem 3 passové touchdowny, když ve čtvrté čtvrtině zvyšoval na 49:8 Jan Vysloužil. Stallions v závěru zápasu už dokázali pouze kosmeticky upravit skóre na konečných 49:14 pro Steelers.

Steelers od postupu do semifinále dělí nepravděpodobný scénář výsledků v posledních dvou kolech základní části. Naopak Stallions jsou po prohře definitivně ze hry o semifinále.

Zápas v Ústí nad Labem skončil v poločase
Do Ústí nad Labem přicestovali obhájci titulu Vysočina Gladiators opět s Vítem Bezecným na postu quarterbacka. I bez hvězdného Jana Dundáčka byli Gladiators proti poslednímu týmu tabulky favoritem. Do zápasu nezasáhl v dresu Gladiators running back Ashton Heard a tak jeho úlohu pro tento zápas převzal linebacker Samuel Casey. Gladiators se rychle dostali do vedení, když hned z úvodního kickoff returnu dostal míč k blízkosti endzóny Adam Pařízek. Na první touchdown potřebovali Gladiators pouze dvě akce, když míč dostal v obou případech Samuel Casey a na druhý pokus se mu podařilo doběhnout do endzóny.

Na 13:0 pro Gladiators navyšoval na začátku druhé čtvrtiny Matěj Majerčák. Poté se do zápasu vložilo počasí, když bouřka nejprve odložila koncovku prvního poločasu a následně během poločasové přestávky rozhodčí oznámili, že byl zápas ukončen.

Soutěžní komisař později oznámil, že zápas se bude opakovat o víkendu po základní části, který je vyhrazen na dohrávky z podobných důvodů.

Sharks vybojovali první výhru v sezoně
Zápas Třince Sharks proti Prague Lions naíbdl přelévání vedení z jedné strany na druhou. Celkem osmkrát se v průběhu zápasu prohodil vedoucí tým. Oba týmy se pravidelně střídaly ve skórování, kdy ve druhé čtvrtině na touchdown pražského Jiřího Hrůzy odpověděl Oliver Klimsza a na touchdown Jana Pospíšila reagoval Jakub Chlebica.

Právě Chlebica byl po passech quarterbacka Alana Kosniovského také u dalších dvou touchdownů Sharks, včetně toho posledního na 28:25. Oba týmy skórovaly po čtyřech touchdownech a se svými skóry se pravidelně střídaly. Rozdílovým se nakonec ukázala být produktivita při potvrzení. Kicker Sharks Martin Veselský proměnil všechny 4 potvrzení. Naopak Lions dvakrát s dvoubodovým pokusem o běhový touchdown neuspěli.

Sharks zvítězili 28:25 a připsali si první výhru v sezoně. Lions si zhoršili bilanci na 2-4 a jsou mimo hru o postup do semifinále.

Neuvěřitelná koncovka rozhodla o výhře Golems
Dragons v předchozím kole nečekaně padli na hřišti Rangers, a tak se očekávalo, že do té doby dominantní Golems nedají hráčům Hradce Králové šanci. Jenže hráči Dragons se hned v úvodu zápasu dostali do vedení po touchdownu Petra Hlouška, kterého našel quarterback Sviatoslav Rohovets. Golems si v polovině zápasu vzali vedení, když na touchdown Marka Nieslanika navázal dalším touchdownem Albert Kašpar. V obou případech se přesně trefil quarterback David Ospalý.

Golems vstupovali do závěrečné čtvrtiny s vedením 12:7. Druhý touchdown Rohovetse posunul Dragons do vedení 13:12, ale pouze na chvíli, protože 4 minuty před koncem zápasu přidal Ospalý třetí passový touchdown, když opět našel Nieslanika.

Závěr zápasu přinesl neuvěřitelnou koncovku. Dragons se podařilo 10 vteřin před koncem zápasu dostat na úroveň 1 yardu od endzóny a z této vzdálenosti zahráli QB sneak. Touchdown posunul Dragons do vedení 19:18. Při pokusu o potvrzení dokázala obrana Golems kop zablokovat a k volnému míči se dostal Jaroslav Filák, který přesprintoval celé hřiště, čímž získal 2 body pro Golems. Právě tyto dva body nakonec rozhodly o výhře 20:19.

Golems si výhrou vylepšili bilanci na 5-0 a zajistili si první místo v základní části. Dragons jsou nyní 3-2 a musí se ohlížet za sebe, protože Apes i Rangers mají 2-2 a Warriors 2-3.