Home  /  Zprávy  /  Lions si z Polska odvezli těsnou prohru

Lions si z Polska odvezli těsnou prohru

(po) 3. červenec 2023, Radim Kroulík

Komerční sdělení:

Wrocław Panthers - Prague Lions 29:23
V pátém hracím týdnu se Prague Lions vydali na cestu do polské metropole, aby vyzvali na souboj jeden z nejúspěšnějších evropských týmů Wrocław Panthers. Po náročném utkání ve Vídni čekal na Lions zasloužený odpočinek, který ale museli věnovat právě přípravě na zápas s Panthers. Na Olympijském stadionu se sešlo 2400 především domácích příznivců, kteří určitě očekávali snadné vítězství pro svůj oblíbený tým.

Úvod utkání se nesl v opatrném rytmu, kdy oba týmy otevřely skóre úspěšnými pokusy o field goal. Nejprve se z hranice 43 yardů prosadil domácí kicker Jakub Aldaś, pro kterého to byl čtvrtý úspěšný field goal v dosavadním průběhu sezóny European League of Football. Hned v následujícím drivu ho napodobil jeho český kolega Marek Hruboň, který úspěšně proměnil 36yardový pokus a stav utkání byl tedy 3:3. Do konce první čtvrtiny už změna nepřišla.

Do druhé čtvrtiny už ale vstoupil útok Panthers s takovou dynamikou, jakou jsme u nich vídali v předchozích duelech. Po velmi špatné přihrávce Shazzona Mumphreyho zachytil interception Solomon Brown a dal tak svým ofenzivním kolegům skvělou výchozí pozici. To si samozřejmě nenechal ujít dosavadní rushing leader ELF David Brzozowski a skóroval 14yardový touchdown po zemi.

V dalším útočném drivu Lions znovu vytvořili turnover. Tentokrát kvůli špatné komunikaci mezi centrem Michalem Knotkem a Shazzonem Mumphreym a darovali Panther míč na 11yardové linii od své vlastní endzony. I tuto skvělou šanci domácí využili. Quarteback Matthew Vitale našel krásným back shoulder passem doposud nejlepšího wide receivera soutěže Tonyho Tata a zvýšili vedení na 17:3.

Lions rozhodně ještě nesložili zbraně a snažili se bojovat s pevnou obranou Wrocław Panthers. Zhruba v polovině druhé čtvrtiny přišel ale šok pro všechny fanoušky pražského týmu. Adam Žouželka byl za pomoci spoluhráčů odveden na sideline a všichni jsme si mysleli, že si znovu obnovil zranění kotníku z prvního zápasu. O pár akcí se ovšem Adam vrátil v plné parádě a rovnou skóroval 47yardový touchdown po zemi a vlil naději do žil svého týmu.

Panthers se povedlo před koncem poločasu vytvořit ještě jeden velmi slibný útočný drive, který ale přes všechnu snahu skončil pouze 29 yardovým field goalem z nohy Jakuba Aldaśe. Do kabin se tedy šlo za stavu 20:10 pro domácí favority.

Začátek druhého poločasu opět lépe vyšel domácím Panthers, když se už potřetí v tomto utkání prosadil Jakub Aldaś svou přesnou pravačkou. V tomto případě se jednalo o 21yardový pokus a fanoušci na Olympijském stadionu mohli oslavovat vedení 23:10. Jenže od té chvíle jakoby se konečně probudil potenciál týmu Lions. Dvojitou ránu totiž zasadil „Lví král” Adam Žouželka. Nejprve skóroval z 9yardové linie za výrazné pomoci Jana Rauše, který předvedl ukázkový blok hned na dva obránce Panthers najednou a následně Adam přidal krátký 2yardový touchdown. Za výrazného přispění obrany, která poslala domácí útok tři a ven, se tak Lions povedlo upravit stav utkání na krásných 23:23.

Největší hvězda polského týmu si ovšem svoji nejlepší chvilku schovávala do nejdůležitějšího momentu zápasu. Když už to vypadalo, že by se Lions mohli dostat před své soupeře, tak přišla velmi tvrdá rána v podobě spolupráce Matthew Vitaleho a právě Tonyho Tata. Šikovný wide receiver utekl všem obráncům, našel si ve vzduchu Vitaleho přihrávku a skóroval úžasný 75yardových touchdown. Do této chvíle měl nejlepší receiver ligy pouhé dvě zachycení pro 18 yardů.

Lions měli hned dvě šance vyrovnat celý zápas, a dokonce se poprat o vítězství. Oba útočné drivy ale skončily velmi neslavně. V prvním zachytil pass z ruky Mumphreyho Nemanja Vučković, který dokonce vrátil míč až na hranici endzony Lions. Naštěstí pro hosty si rozhodčí všimli blindside blocku Panthers, tím pádem se return nemohl počítat. Obrana opět zastavila útočné snažení domácích a Mumphrey se svým útokem dostal další skvělou šanci necelé čtyři minuty před koncem druhého poločasu. Ani tentokrát se ale Lions nepodařilo srovnat skóre. Při 4&10 se Mumphrey snažil najít Victora Whartona, ale ten byl obsazen hned dvěma hráči Panthers.

Lions si tedy odvážejí z Polska těsnou porážku 29:23. Shazzon Mumphrey znovu nepřesvědčil svou výkonností, když nedokázal využít dobrých pozic, které mu obrana nabídla. Ze statistického hlediska QBR se propadl na úplně poslední pozici mezi všemi startery v ELF. Pozitivum pro Lions ale určitě je skutečnost, že pokud je Adam Žouželka v plné síle, tak může konkurovat nejlepším hráčům v Evropě. Obrana stále podává precizní výkony a dokáže se velmi dobře adaptovat na průběh utkání. Důkazem budiž to, že v prvním poločase naběhal David Brzozowski 70 yardů. V druhém poločase zaznamenal -1 yard a byl tak naprosto vymazán obranou Prague Lions.

My se můžeme těšit na další utkání, protože pokud budou Lions pokračovat v tomto nastoleném trendu, tak si troufnu tvrdit, že první výhra přijde velmi brzy.

Autor článku: Ondřej Horák
Autor fotografie: Aleksy Nowosadzki