Home  /  Zprávy  /  Gladiators se výhrou nad Blades přiblížili k postupu do Silver Bowlu

Gladiators se výhrou nad Blades přiblížili k postupu do Silver Bowlu

(út) 12. červen 2018, Radim Kroulík

V neděli se na stadionu Na Stoupách v Jihlavě konalo odvetné utkání dvou favorizovaných týmů 2.Ligy, Vysočina Gladiators - Ústí nad Labem Blades. I přes nepříznivé počasí přišlo podpořit domácí tým přes 500 fanoušků, kteří mohli sledovat zápas, na který jen tak nezapomenou.

Zápas začali svým útokem Gladiators. Po sérii tvrdých běhů dua Bence a Dunovského se domácím povedlo dostat do redzóny Blades. Obrana Blades ale dokázala zastavit první dva pokusy po zemi, a tak to Gladiators museli zkusit vzduchem. Po přesném passu quarterbacka Pavlase na tight enda Čermáka se míč ocitl yard před endzónou, který už pro domácí nebyl problém překonat. Skórujícím se stal sám Pavlas, kterého jeho spoluhráči protlačili přes obranu hostů, a tak poslali svůj tým do brzkého vedení. Dobře odvedená práce domácích byla potvrzena kickem K Petra Kodýma.

Čas rychle běžel, ale my jsme na hřišti mohli pozorovat kvalitně zahraný, vyrovnaný fotbal. Na začátku druhé čtvrtiny přišla odpověď na předchozí skórování domácích a Blades si povedeným passem Jana Bláhy na receivera Tomáše Koutného připsali body také. Díky potvrzení bylo skóre dorovnané na 7:7.

Během pěti minut chtěli hosté ukázat, že dovedou víc a předvedli dvaceti yardový běh do endzóny v podání running backa Petra Hejny. Tým z Ústí se tak i přes nepotvrzený kick dostal do vedení. Pro fanoušky obou týmů bylo utkání velmi napínavé a fandili svým favoritům tak zapáleně, až na stadionu nebylo skoro slyšet vlastního slova. Proto jsme také v jednu chvíli mohli vidět odpískaný 15yardový faul pro lavičku domácích. Trenér se snažil o timeout pro svůj tým, ale přes fandění ho nebylo slyšet a tak vkročil na hřiště, čímž si vysloužil již zmiňovaný faul. V následujících drivech ani jeden tým nebodoval. Ovšem počasí týmům moc nepřálo a rozhodčí rozhodli pro přerušení zápasu na 30 minut kvůli bleskům. Po přerušení zbývaly do konce poločasu necelé dvě minuty. I tak tým z Vysočiny zasáhl dramaticky až v posledních 9 vteřinách poločasu a díky passu Pavlase na Mašitu mohl připsat další body. Zachycený pass v endzóně  nebyl potvrzen a týmy tak šly do šaten za vyrovnaného stavu 13:13.

V druhé polovině zápasu jak kdyby se čas zpomalil a nervozita jak na hřišti, tak na tribuně se dala krájet. Vyrovnané síly i taktiky jsme mohli sledovat i nadále, a proto se ve třetí čtvrtině skórovalo pouze jednou, a to v podání Gladiators. Domácí si mohli připsat šest bodů po běhu running backa Bence, ale potvrzení kickem bylo znovu neúspěšné.

Během zbylého času čtvrtiny jsme mohli pozorovat, že pro hráče bylo těžké pořádně uchopit míč, protože hřiště bylo po celou dobu zápasu mokré, a tak byl mokrý i míč. V posledních dvou minutách se rozhodli Blades zasáhnout po zemi a Bartoňovi se po předávce povedl touchdownový běh. Skórování bylo kickem Tomáše Štěpánka potvrzeno a hosté se tak opět dostali do vedení, 20:19.

Zbývala poslední minuta a oba týmy věděly, že musí zabrat na maximum, aby výhra byla jejich. Kickoff hostů dal Gladiators ovšem ještě jednu šanci, když poslal míč přímo na Joshe Purdieho, univerzálního importa, který nastupuje v útoku, obraně a jako returner i ve special teamech. Celá tribuna domácích propukla v jásot, protože domácí fanoušci již několikrát mohli vidět, co tento Američan s míčem dokáže. Výbornými bloky spoluhráčů a svým mrštným během se Purdie odvděčil divákům returnem, který skončil až 8 yardů před endzónou Ústí. Obrana Blades domácí v jejich euforii již nedokázala zastavit a running back Dunovský svým během poslal Gladiators do vedení. Po neúspěšné dvoubodové konverzi tak na scoreboardu svítil stav 25:20 pro domácí.

Blades tento šokující obrat nezaskočil. Pomocí kvalitní práce s časem a série přesných passů dokázal Bláha posunout svůj tým na dostřel soupeřovy endzóny. Zbývalo 11 vteřin a Blades došly timeouty. Obrana Gladiators se sešikovala k poslední passové obraně, ale Blades překvapili po zemi do protipohybu blokujících hráčů. V heroickém závěru to však byl znovu Purdie, který tentokrát z pozice safetyho, dokázal s pomocí svého spoluhráče Karbana nejen hráče s míčem zastavit 1 yard před endzónou, ale dokonce míč vyrazit. Nejrychleji se zorientoval linebacker Kratochvíl, který míč zalehl a celý stadion propukl v jásot. Neuvěřitelný zápas tedy skončil 25:20 pro domácí Vysočinu Gladiators a ti si tak připisují další body do tabulky 2.Ligy a pokud si pohlídají zápasy s Mustangs a Hippos, mohou se těšit na Silver Bowl. Blades čeká za čtrnáct dní bitva proti Přerovu Mammoths, která bude pravděpodobně soubojem o účast ve finále.

Autorka článku: Eva Šolcová