Letem světem 25/2012 (Speciální demograficko-cestovatelský díl)
Maďarsko
Budapest Hurricanes - Budapest Wolves 21:65
Na maďarskou ligu se trochu zapomnělo, ale v jižních Uhrách si za to mohou trochu i sami. Na jaře pořádají MAFL rozdělenou na Divizió I a II, mimo to pořádali CEI, tedy původně projekt s týmy z mnoha zemí, nakonec ale maďarskou soutěž s účastí Bratislavy, Wolves k tomu hráli v CEFL a Hurricanes (v třetí lize) v Rakousku. Ta úplně nejpravější maďarská liga a nejskutečnější šampion vzešel až z HFL, které vyvrcholilo dnes a Wolves ve finále porazili Hurricanes. Do finále přitom z prvního místa šli Hurricanes, kteří v základní části vyhráli všechny tři zápasy. Kromě finalistů hráli ještě Ujbuda Rebels a Gyor Sharks. Týmy hráli mezi sebou jen jednou.
Čím větší město, tím lepší výsledky. Určitě?
A nyní cestovatelská část. Myšlenka (převedená na české poměry) předcházející tomuto textu zněla zhruba takto - může se fotbalovým mistrem stát jedině tým z Prahy nebo je reálné, aby mu mohly konkurovat třeba Brno, Ostrava nebo dokonce Trutnov? Příklady z mnoha elitních zemí ukazují, že, jakkoliv se to může u nás zdát neuvěřitelné, to leckde možné je a na velikosti města záležet nemusí.
Rakousko
V Rakousku je (v porovnání s ostatními) jediné velké město a v něm působí tři z šesti (případně pěti, pokud nebudeme počítat českého hosta) týmů včetně aktuálního mistra. Hlavní konkurent však působí v Innsbrucku, který je se svými 118 tisíci obyvateli čtrnáctkrát menší než Vídeň.
Polsko
Hlavní město má 1.7 milionu obyvatel jen jeden tým v šestičlenné lize a ten prohrál ve finále. Polský mistr hraje ve čtvrtmilionové Gdyni. Možná je ale nutné uvažovat o aglomeraci „Trojmiesto“ (se Sopotami a Gdaňskem), ve které žije celkem zhruba 800 tisíc obyvatel.
V případě Polska je však třeba zmínit i Wroclaw, tedy město, kde hrál možná nejlepší polský tým roku 2012 (Giants působící v ČLAF) a určitě oba finalisté roku 2011. Wroclaw je čtvrté největší polské město a žije v něm asi třetina lidí co ve Varšavě.
Slovensko
Mnoho let jediný a stále nejlepší tým je v půlmilionové hlavním městě. Na Slovensku je jen jedno další město s více než 100 tisíci obyvateli (Košice), ale v něm zatím tým není. 11s tým, který letos skončil druhý a který bude asi hlavním vyzyvatelem v nejbližších letech je Trnava s asi 70 tisíci obyvateli. Slovenským specifikem je koncentrace více týmů na velmi malém území. Zatímco na západě země jsou čtyři týmy na ploše ani ne 40x40 kilometrů a všechny týmy jsou v západní třetině, východně od Bánské Bystrice je mapa zcela bez týmu.
Německo
Čtyři města mají přes milion obyvatel. Hlavní město Berlín je v 16členné lize zastoupen dvěma týmy, Adler jsou tradičně úspěšní. Mnichov a Hamburg sice v GFL hráli, ale ne moc úspěšně, Mnichov dokonce o záchranu, Kolín nad Rýnem dokonce v GFL vůbec nebyl (ale postoupil do ní). Fotbalově úspěšná města jsou všechno jen ne velkoměsta, mistrovský Schwäbisch Hall dokonce nejen na německé poměry, neboť v něm nežije ani 40.000 obyvatel, tedy skoro stokrát méně než v Berlíně. Přitom nejde ani o žádné předměstí, město je na půli cesty z Mnichova do Frankfurtu a tak trochu uprostřed ničeho. Finálový Kiel má sice čtvrt milionu, ale v německém měřítku je to až číslo 30. Podobně velký (malý) je i Braunschweig, který Německu vládl před desetiletím a podobně slavný Marburg nemá ani 100.000 obyvatel.
Maďarsko
V Maďarsku je první problém s identifikací toho, co je vlastně nejvyšší soutěž. V HFL, která právě dnes vyvrcholila hrály 4 týmy, tři z nich byly z Budapešti, která má ke dvou milionům a ve vztahu k ostatním městům v zemi je podobná Vídni. Gyor, jediný soupeř týmů z Budapešti, má 130 tisíc.
Švýcarsko
V zemi není město přes půl milionu, jen šest přes sto tisíc. První liga (šestičlenná) se hraje ve čtyřech z nich. Švýcarský, a také evropský!, mistr ale hraje v Churu, městě s 30.000 obyvateli.
Francie
Největším městem je samozřejmě Paříž, její počet obyvatel je však „neodhadnutelný“ (záleží na tom, co vše bude prohlášeno za Paříž, v každém případě je to město velmi velké…) Paříž je mezi osmi top týmy zastoupena třikrát (budeme-li uvažovat o té velké Paříži; „Paris“ není v názvu žádného z týmů), ale finalistu nemá. Vítěz francouzské ligy, Amiens, je město asi 130 kilometrů severně od hlavního města a žije v něm asi 140 tisíc obyvatel (ve Francii číslo 28). Finalista a nejlepší tým základní části je pak Thonon a ten má obyvatel asi 30.000.
Itálie
Tým z města měst (Řím má přes 2.5 milionu obyvatel) skončil až jedenáctý z 12 účastníků. Tři týmy má druhé největší město Milán (pod 1.5 milionu). Něco pod milion mají Turín a Neapol, ani jedno toto město ale tým v lize nemá. Ve finále letos porazila Parma (200 tisíc, v Itálii 19. největší město) Catanii (300 tisíc, 10.).
Španělsko
Šest týmů, ale jen u jednoho je patrné kde jej hledat. Dva týmy jsou z Valencie, tři (včetně mistra) z Barcelony a jeden z Madridu, resp. jejich blízkých okolí. Přesně tato tři města jsou i největšími městy v zemi.
Velká Británie
Z 12 týmů působí v Londýně (a mají ho i v názvu) tři, čtvrtý v jeho blízkosti (což v těchto poměrech znamená 50 kilometrů vzdušnou čarou od centra). Oba finalisté byly z Londýna, třetím vzadu je tým ze sice neznámého East Kilbride, nicméně při bližším ohledání zjistíme, že jde o předměstí Glasgowa, tedy hlavní město Skotska.
Dánsko
Jen tři dánská města mají přes 100.000 obyvatel, hlavní Kodaň přes půl milionu. V Kodani nebo jejím nejbližším okolí působí polovina desetičlenné ligy, ale nikoliv dánský mistr. Ten hraje ve Vejle, městě s 50.000 obyvateli.
Finsko
Na Helsinki (a těsně sousedící Espoo a Vantaa) připadá něco přes milion obyvatel a tři týmy v osmičlenné lize. I oba letošní finalisté byli z Helsinek. Tradičně silný je tým ze Seinajoki, šedesátitisícového města uprostřed finské pustiny, 350 kilometrů severně od Helsinek. V případě Finska však nelze nezmínit tým z Oulu. Město s 150 tisíci obyvateli leží nedaleko severního polárního a na severněji již na planetě Zemi větší město nalézt patrně nelze (konkurentem by snad mohl být pouze středoškolský tým z aljašského Barrow, čtyřtisícového města v nejsevernějším místě USA)...
Švédsko
Počet obyvatel hlavního města Stockholmu se blíží milionu a působí v něm čtyři ze sedmi ligových týmů. Není mezi nimi ale tým mistrovský, protože ten hraje v šedesátitisícovém Karlstadu, města na půl cesty mezi Stockholmem a norským Oslem.
Zajímavosti na závěr
V turecké lize hraje 8 týmů, čtyři z hlavního města Ankary, tři z Istanbulu. Osmý tým je pak z Famagusty, městem na severním (tureckém) Kypru. Vzdálenost mezi Famagustou a Istanbulem je asi 1000 kilometrů, což je druhá největší cestovatelská štace v Evropě, dál to má už jenom Minsk (hrající ukrajinskou ligu), když jede do Doněcku nebo opačně. Na 1250 kilometrů v jednom směru by si měli vždy vzpomenout hráči Plzně a/nebo Ostravy a cesta jim uteče o poznání rychleji
Nicméně ještě zpět do Turecka – než se zapojil tým z Famagusty, byly v lize čtyři týmy z Ankary a čtyři z Istanbulu. Každopádně ani tato zvláštní liga se nemohla měřit se známým příkladem z uruguayské kopané, kde 14 z 16 účastníků působí přímo v městě Montevideu a patnáctý to má ke hranicím města deset kilometrů…