Česko nad Slovenskem vyhrálo suveréně, generálka na ME se povedla
Základní informace je jasná - rozdíl mezi českým a slovenským fotbalem je stále obrovský. Český tým byl jasně lepší, výsledek je pro Slováky přiznivější, než byl rozdíl ve hře. Do přípravy se zapojil celý kádr, jak dalece se vítězná vlna přenese i do Itálie, to se uvidí za tři týdny.
Mimojiné však zápas ukázal specifičnost národních týmů v americkém fotbalu - zatímco ve vzájemném zápase v Praze v roce 2010 hrál na české straně tým sestavený z více týmů, zatímco Slovensko víceméně reprezentovali Monarchs, tak letos se role obrátily - Slovensko sestavilo týmy ze skoro všech slovenských týmů, Česko vyslalo Black Panthers doplněné o několik dalších. A stejně jako jednolitý tým fungoval tehdy Slovákům, tak tentokrát byla tato velká výhoda na české straně.
Jakýsi odveta tři roky starého zápasu začala hymnami, které by šlo popsat jako skvělý nápad, avšak příšerné provedení (ze slovenské hymny zazněla dokonce jen polovina). Něco přes dvě tisícovky, v drtivé většině domácích, diváků byla v očekávání, které však od začátku postupně vyprchávalo. První slovenský drive byl tři a ven, první český touchdownový pass Jana Dundáčka na Lukáše Klímu. Slovenský útok to měl ze začátku velmi těžké a na první first down musel čekat až do druhé čtvrtiny (pozn.: zápasové statistiky nejsou k dispozici a nelze to zcela ověřit). Mezi tím ale dvakrát proměnil Marek Hruboň field goal a Dundáček hodil druhý TD pass, tentokrát na Jana Štieglera. Slovensko snižovalo jedním ze druhou povedených drajvů na 6:20, do poločasu ale Dundáček zkompletoval svůj hattrick, příjemcem byl tentokrát Marek Suchý. Tentokrát velmi konzervativní trenér Daniel Leško dokonce více než 40 vteřin před poločasem nechal zaklekávat na slovenské polovině.
Možné odhodlání modrých do druhého poločasu zchladil Jan Štiegler touchdownovým kickoff returnem (po nepovedeném snapu pro dva body doběhl holder Dundáček) a tím zápas do určité míry skončil. V druhém poločase se na hřiště v českém dresu dostala kombinovaná sestava, ve čtvrté čtvrtině už hrály takřka výlučně náhradníci a svůj kopací hattrick dokončil i Hruboň, tentokrát ze 17 yardů, snap byl tedy inche od goal line. Slovensko se v útoku stále trápilo, míčem pohlo až v posledním drivu, kdy se dostali na 11 yardů. V ten moment se na hřiště vrátila starting defense a domácím další body nepovolila.
Co se herní stránky týče, byl pro Slováky výsledek víceméně milosrdný, pokud jde o organizaci, zasloužili by si pořadatelé asi výsledek lepší, gameday byl velmi solidně připraven. Snad až na spíkra vyzývajícího diváky ke hluku i v momentech, kdy domácí byli před snapem. A poněkud, česko-slovensky, tradiční odchod části diváků v poločase za stavu, který nebyl podle očekávání. Celkově ale dobře připravený zápas a příjemný fotbalový zážitek.
A jak si vedly jednotlivé české formace?
OL - velmi dobrý výkon. QB měl klid na práci, RB měli místo na běhání. OL fungovala a nefaulovala.
QB - asi podle očekávání. Nejsilnější část naší sestavy duo Dundáček-Vojnar asi nebude, ale je třeba hrát s tím, co máme. Dundáček příliš neběhal, vyloučit ale nejde taktický záměr. Passy takříkajíc dundáčkovské, ale konec konců, tři touchdowny za poločas (a dobrá, jeden interception při čtvrtém downu), kdo z vás to má...
RB - první volbou byl Ondřej Víšek, střídal se s Adamem Synáčkem. Postupně se ale vystřídali všichni runningbaci a zkusili se i formace s full backy. Všem se za dobrou OL dařily solidní runy, co se ale moc nepovedlo byl opravdová big play. Takže až v Itálii.
WR - dva ze starting receiverů, Martin Šindler (po hitu Stanislava Gašparoviče přímo do spodní poloviny nohou, který mu udělal velkou radost...) a Jakub Woleský, zápas nedohráli, ale o zásadní zranění by jít nemělo. Receiveři měli světlé, ale i temnější chvilky, dropů bylo více, než by bylo proti Dánsku a Srbsku vhodné. Vzhledem k potenciálu celé skupiny trochu za, velkým, očekáváním. Zbývajícími starting receivery byli Jan Štiegler a Lukáš Klíma.
DL a LB - ve společném hodnocení jako naše nejlepší formace. Naprosto dominantní, stálý tlak na quarterbacka Marka Gálku, runy eliminovány.
DB - poněkud složitější hodnocení, protože Dánsko a Srbsko budou mít bez debat passový útok na zcela jiné úrovni, než měli Slováci. Passová hra stála na jednom režisérovi - Ladislavu Jenšíkovi na safetym a dobře zvolené coverage. Jenže tu Slováci párkrát dokázali ztrestat a lepší tým by asi dokázal trestat více (a v blahé čtyři roky staré paměti je hra Dánů, která naši DL a LB zcela vyřadila ze hry). Jan Kabát chytil interception.
Special teamy - jestli nějaký hráč využil ČLAF 2013 k tomu, aby se předvedl a dostal do reprezentace, tak to byl Marek Hruboň. Tři field goaly ze tří pokusů (všechno spíše krátké) a tři extra pointy ze tří. Češi měli k dispozici dva kickoff returny, jeden skončil touchdownem. Punt returny si Jenšík chtěl zkusit za každou cenu, ale žádný z puntů se na return nehodil. Naše punty proměnlivé.