Home  /  Zprávy  /  Nová pravidla pro sezónu 2012

Nová pravidla pro sezónu 2012

(st) 18. leden 2012, Michal Rosíval
Rukavice
Jejich barva již není ničím omezena.
 
Touchdown
Pokud se hráč s míčem dotýká země v endzóně nebo pylonu, postačuje aby míč protnul rovinu goalline, lhosteno jestli mezi pylony, nad pylonem nebo vně pylonů.
Pokud toto hráč s míčem nesplní, tak skóruje touchdown pouze za podmínky, že míč protnul rovinu goalline buď mezi pylony nebo nad pylonem.
 
Back
Definice backa byla mírně pozměněna. Dříve bylo pro backa nutné, aby byla při pohledu z boku vidět mezera mezi backem a (nejbližším) linemanem. Nově postačí, pokud nebude přesahovat přes pás (nejbližšího) linemana. Ano, rozdíl je tedy v zadku linemana, i taková dokáží být pravidla…
 
Vyloučený hráč
Toto dříve v pravidlech chybělo a shodou okolností jsme i v rámci ČAAF řešili, jaký je správný postup. Nově platí, že vyloučený hráč musí „opustit hřiště tak, že na něj nemůže vidět a současně on nemůže být vidět z hřiště“. Je možné, že v rámci ČAAF toto bude rozšířeno na všechny osoby, které lze vyloučit.
 
10vteřinový odečet
Pokud útok nebo obrana udělají foul, který přímo zastaví běžící čas (jde zejména o false start nebo offside způsobící pohyb soupeře) a do konce poločasu zbývá méně než jedna minuta, tak nefaulující tým má kromě přijetí faulu možnost navíc požádat o odečtení deseti vteřin z game clocku (časomíry). Odečtu se faulující tým může vyhnout, pokud mu zbývají timeout a použije jej.
Pozn.: Pokud do konce poločasu bude zbývat 10 nebo méně vteřin a bude uplatněn zmíněný odečet, tak tímto bude ukončen poločas.
 
12 hráčů
Dříve se rozlišovalo, zda-li rozhodčí flag hodili už před snapem (illegal substitution, 5 yardů) nebo až během hry (illegal participation, 15 yardů). Nově bude 12 hráčů vždy jen za 5 yardů.
 
Illegal formation defense
I obrana již může vytvořit zakázanou formaci. Pouze při fiel goalu a samotná formace spočívající ve třech hráčích těsně při sobě není jedinou podmínkou. Druhou podmínkou je, že tito tři hráči hned po snapu atakují stejného hráče útoku.
Ačkoliv jde zjevně o faul srovnatelný s roughing the snapper, tak je trestán pouze pěti yardy.
 
Intentional grounding I.
Už není nutné, aby hráč, na kterého míří hozený pass měl „rozumnou možnost míč chytit“. Nově, pokud QB pod tlakem hodí míč do prostoru, kde je jeho receiver nebo running back, tak je to postačující a nebude to grounding, i když bude receiver zády a o passu nebude vědět.
 
Intentional grounding II.
Legálně groundnout (tzn. zahodit míč přes line of scrimmage, je-li nebo byl-li passer mimo tackle box) již smí pouze hráč, který míč dostane jako první od snappera, čili obvykle quarterback. Výjimka znamená, že už ani chytrý a pravidel znalý receiver při neúspěšném reversu nemůže zahodit míč a tím negovat ztrátu yardů.
 
Bloky pod pasem – útok
Jakýmkoliv směrem smí blokovat:
- linemani nanejvýš 7 yardů od prostředního linemana (prakticky to tedy znamená včetně tighenda, ale už ne wide receiveři)
- backs v tackle boxu. Tackle box je vymezen pěti yardy od snappera, QB, FB a RB se tedy do něj vlezou určitě, případný hráč stojící jako „tightend z lajny“ je otázkou rozestupů mezi hráči
Pouze směrem „ven“ (směrem od místa, odkud se snapovalo):
- linemani více něž 7 yardů od prostředního linemana
- backs mimo tackle box
- hráči v motionu
Prakticky tedy k zásadní změně nedošlo, při jakékoliv „normální“ formaci mohou linemani včetně tightenda a running backs blokovat všemi směry, receiveři nesmí blokovat „dovnitř“.
 
Bloky pod pasem – obrana
Všichni hráči smí blokovat pod pasem, dokud útok nezíská pět yardů. Není však dovoleno pod pasem blokovat hráče, kteři mohou přijmout backward pass nebo forward pass (a jsou před neutrální zónou). Praktický výklad tedy může být takový, že pod pasem nelze blokovat receivery (i když je zjevné, že útok hraje run!) včetně running backů jdoucích si pro pass. A ostatní hráče lze blokovat dokud útok nezíská pět yardů.
 
Bloky pod pasem – obecně
Pravidla o blocích pod pasem platí na celém hřišti a po celý down. Například při reversu, který získá 20 yardů jsou stále různí hráči omezeni různým způsobem a může se stát, že se jako blokaři mohou setkat hráči, kteří jeden nesmí blokovat pod pasem „doleva“ a druhý „doprava“.
Každopádně stále platí, že zcela zakázané je blokování pod pasem při downech s kickem a po turnoverech.
 
Nesportovní chování
Penalizace za nesportovní chování se nyní posuzuje de facto stejně jako personal faul. Tedy 15 yardy (to nové není) a automatickým prvním downem, pokud se proviní obrana (to nové je). Hlavní změnou ale je, že jde o live-ball faul a odměřování tedy probíhá jako jakýkoliv jiný faul.
Praktickým příkladem může být například hráč domnívající se, že za krátko bude skórovat touchdown a například pět yardů před endzónou začne dělat posměšné posuňky na soupeře. Nově touchdown nebude platit a útok bude rozehrávat na 20 yardech.
 
Penalizace
Illegal batting a illegal kicking je nově jen za 10, místo dosavadních 15 yardů.
 
Česká pravidla
Před zahájením sezóny bude zveřejněn český překlad pravidel fotbalu. Nepůjde o úplný překlad (pravidla nyní mají kolem 150 stran), rozsah bude jen asi poloviční. Naopak bude u některých bodů doplněn o vysvětlující komentáře mající snahu pravidlo více přiblížit českému čtenáři, který dosud s pravidly nikdy nemusel přijít do styku.
 
Pravidla
Soutěže ČAAF se nově nebudou hrát podle pravidel NCAA, ale podle pravidel IFAF (světová federace). Obě verze pravidel jsou víceméně shodné a rozdíly mezi nimi jsou spíše v rovině větší volnosti pravidel IFAF mající ohled na menší možnosti neamerických týmů.
 
Tento přehled je i součástí Zpráv ČAAF 4/2012