Home  /  Zprávy  /  Parlament ČAAF ratifikoval Herní řád 2011

Parlament ČAAF ratifikoval Herní řád 2011

(čt) 10. březen 2011, Michal Rosíval
Ratifikační proces
Ratifikací (Herního) řádu se dle Stanov ČAAF rozumí následující proces: Rada je povinna při přijetí každého řádu požádat o jeho ratifikaci Parlament. Parlament může řád odmítnout a to jako celek nadpoloviční většinou hlasů. Ratifikaci řádů lze učinit i mimo zasedání Parlamentu, a to prostřednictvím elektronického hlasování delegátů všech klubů. Ratifikace řádů učiněná prostřednictvím elektronického hlasování se považuje za rozhodnutí Parlamentu. Hlasování probíhá po dobu 7 dnů ode dne předložení řádu k ratifikace. Usnášeníschopnost se v případě elektronické ratifikace posuzuje obdobně jako v případě jednání Parlamentu. Elektronicky hlasující delegáti se považují za přítomné.
Elektronicky hlasující Parlament byl usnášeníschopný, neboť hlasování se zúčastnili delegáti osmi ze čtrnácti členských klubů. Hlasovalo celkem třináct delegátů, na zamítnutí Herního řádu přijatého Radou tak bylo zapotřebí sedmi hlasů. Hlasování skončilo poměrem sedm ku šesti ve prospěch znění Herního řádu, tím Herní řád nebyl zamítnut a byl tak ratifikován.
 
Pro znění Herního řádu se vyslovili tito delegáti:
Jiří Dluhoš (Steelers)
Radek Janhuba (Panthers)
Petr Kalhous (Stallions)
Petr Košťál (Stallions)
Petr Průšek (Titans)
Jan Štaidl (Lions)
Filip Troch (Bobcats)
 
Proti znění Herního řádu se vyslovili tito delegáti:
Tomáš Damovský (Black Hawks)
Zbyšek Lavička (Bobcats)
Pavel Poříz (Black Hawks)
Karel Sankot (Patriots)
Tomáš Sedláček (Patriots)
Douglas Youngberg (Panthers)
 
Hlasováni se nezúčastnili tito delegáti:
Ľudovít Gálka (Monarchs)
Jan Kolařík (Dietos)
Milan Kolařík (Dietos)
Vladimír Ludvík (Lions)
Milan Múdrý (Monarchs)
David Ospalý (Alligators)
Petr Soumar (Hellboys)
Jan Vrba (Hellboys)
Zbyněk Zelinka (Alligators)
Pozn.1: Delegát Dietos Milan Kolařík hlasoval minutu před uplynutím lhůty na špatnou emailovou adresu. Aby se předešlo spekulacím, že nedostál všem vyhlášeným podmínkám hlasování a výsledek byl účelově upraven, tak jeho hlas nebyl započten. Milan Kolařík hlasoval pro znění Herního řádu (změnil by tedy výsledek hlasování ze 7:6 na 8:6). Druhý delegát Dietos Jan Kolařík svůj hlas (rovněž pro znění Herního řádu) odeslal (pět minut) po uplynutí stanovené lhůty, navíc rovněž na chybný email a jeho hlas nebyl uznán platným.
Pozn.2: Kluby Liberec Highlanders a Havířov Devils žádnými delegáty Parlamentu (a tudíž ani elektronického hlasování) nedisponují, neboť nesplnily podmínku danou Stanovami ČAAF a jména svých delegátů nenahlásili (a žádní zástupci obou klubů se ani nezúčastnili řádného zasedání Parlamentu).
 
Změny v Herním řádu pro sezónu 2011
1) Účast v soutěžích řízených ČAAF je podmíněna úhradou startovného ve výši 10.000 Kč za tým. Startovné je splatné 1 měsíc před zahájením soutěže. Každý členský klub ČAAF má nárok na účast jednoho svého týmu v soutěžích ČAAF bez nutnosti za něj uhradit startovné.
V souladu se závěry Parlamentu se zvyšuje startovné v soutěžích. Současně se nově zavádí, že jedno startovné je "obsažené" v členském příspěvku klub.
2) Jednou za dva roky musí každý klub na své náklady zajistit pro své členy, především hráče a trenéry, školení z pravidel fotbalu osobou pověřenou ČAAF. První takové školení musí kluby podstoupit do 1.března 2012.
Jde čistě o edukativní záležitost. Pověřenými osobami se rozumí vybraní rozhodčí ČAAF. Náklady se pak rozumí zajištění prostor a platba školiteli shodná s jeho odměnou za řízení zápasu plus případné cestovné. Výběr školitele bude na klubu.
3) Podmínkou zařazení do ČLAF A je počínaje sezónou 2012 účast juniorského týmu klubu v ČJLAF v předcházející sezóně. Týmy nesplňující tuto podmínku budou do ČLAF A zařazeny jen při zaplacení startovného navýšeného o 50.000 Kč.
Startovné se nenavyšuje, jde-li o první nebo druhou účást klubu v ČLAF A, v případě třetí účasti se startovné navyšuje o 25.000 Kč.
Tato podmínka platí jen v sezónách, ve kterých je ČLAF rozdělena do více divizí, nepočítaje v to divize 7.
Pokud by soutěže v sezoně 2012 byly stejné jako letos, tak by tato podmínka nevstoupila v platnost. Podmínka nemá za cíl zakazovat účast v 11s soutěži. V případě dvouúrovňové soutěže 11s se ale nejvyšší soutěže smí zúčastnit pouze kluby s fungující mládeží, přičemž 2-3 roky po zapojení klubu do soutěží ČAAF je klub chráněn.
4) Účast klubu se sídlem mimo Česko je podmíněna úhradou zvýšeného startovného. O navýšení startovného rozhodne Rada.
V roce 2011 se jedná o Bratislavu Monarchs. O navýšení dosud nebylo pevně rozhodnuto, s největší pravděpodobností půjde o částku 5000 korun.
5) Nastoupit k zápasu soutěže ČAAF smí pouze osoba, která je členem ČAAF. Nastoupit k zápasu lze jako hráč nebo jako jiný člen týmu (trenéři a další osoby uvedené na zápasové soupisce).
Nastoupit k zápasu jako hráč lze pouze s platnou hráčskou licencí. V ČLAF A je nutná hráčská licence A, v ostatních divizích a soutěžích postačuje hráčská licence B.
6) V případě jakéhokoliv vyloučení hráče nebo jiného člena týmu, je tato osoba potrestána pokutou ve výši 1000 Kč a zákazem nastoupení v nejbližším soutěžním zápase a nemůže být uvedena na zápasové soupisce v jakékoliv roli. Proti těmto trestům se, s výjimkou administrativní chyby , nelze odvolat.
Mimo již několik sezón platný automatický zákaz startu v jednom zápase se nově zavádí i automatická pokuta.
7) Osoba, která je členem klubu ČAAF (původního klubu), může přestoupit do jiného klubu (nového klubu) v přestupním období. Osoba, která je členem klubu, který není členem ČAAF, může přestoupit kdykoliv. Pro možnost nastoupit za nový klub jako hráč je nezbytné, aby k přestupu došlo v přestupním období a aby tato osoba v dané soutěži nenastoupila jako hráč za původní klub k žádnému soutěžnímu zápasu.
Přestupní období začíná 14 dní po skončení soutěže řízené ČAAF a končí 14 dní před začátkem následující soutěže řízené ČAAF. Přestup oznamuje nový klub registrací osoby. Přestup schvaluje Předsednictvo do 14 dnů a své rozhodnutí oznamuje původnímu i novému klubu. Předsednictvo zohledňuje případné oboustranné závazky vyplývající ze smlouvy mezi osobou a klubem, jehož je členem a případná porušení norem ČAAF.
Ustanovení o přestupu platí přiměřeně i pro osoby, jejichž členství v ČAAF zaniklo zrušením registrace klubem, oznámením o vystoupení z ČAAF, zánikem členství klubu, jehož je členem, v ČAAF nebo vyloučením z ČAAF. Původním klubem se v takovém případě rozumí klub, jehož byla osoba členem bezprostředně před zánikem členství v ČAAF.
Schválení přestupu podléhá úhradě poplatku 200 Kč.
V zásadě jde pouze o integraci znění Směrnice 1/2010 do znění Herního řádu.
8) Počínaje přestupním obdobím mezi ČJLAF 2012 a ČLAF 2013 může původní klub žádat od nového klubu odstupné.
Tento byl do HŘ záměrně vložen v dostatečném předstihu. S ohledem na slovo může je zřejmé, že odstupné nebude povinné, ale kluby se můžou dohodnout i jinak.
9) Účast týmů v zápasech mimo soutěže ČAAF podléhá souhlasu Rady, která souhlas může vydat na základě žádosti podané klubem. Toto platí jak pro přátelské zápasy mezi členy ČAAF, tak přátelské zápasy proti nečlenům ČAAF včetně zahraničních, tak i jakékoliv turnajové nebo soutěžní zápasy. Po odehrání těchto zápasů jsou kluby povinny ČAAF ohlašovat výsledek.
Svévolná účast na neoznámených zápasech nebo neohlášení výsledku může vést až k pokutě ve výši 10.000 Kč a v tomto smyslu bude postupováno i v případě, že k zápasu nastoupí větší počet hráčů registrovaných klubem pod jiným názvem týmu apod.
Nastoupení fyzických osob k zápasu v týmu jiného klubu, než kterého je fyzická osoba členem (v cizím týmu), podléhá souhlasu Rady, která souhlas může vydat na základě žádosti podané klubem, jehož je fyzická osoba členem.
Svévolné nastoupení v cizím týmu může vést až k pozastavení členství v ČAAF na dobu až jeden rok od zjištění tohoto skutku.
V Herním řádu 2010 byl start v jiných soutěžích během trvání soutěží ČAAF explicitně zakázaný. Tento zákaz se nyní uvolňuje a start v nesoutěžních zápasech podléhá souhlasu Rady.
10) Pořadatel zápasu je (mimo jiné) povinen vybavit osoby, které se se souhlasem rozhodčích pohybují v prostoru, kde probíhá hra a činnosti s hrou přímo spojené (například fotografy), vestami výrazné barvy odlišnými od vest obsluhy downmarkerů a podavačů míčů
Jde o nařízení zakazující nekontrolovaný pohyb osob kolem hřiště.
11) Koordinátorem zápasu již nemůže být hrající hlavní trenér.
Koordinátorem tak nesmí být žádný z hráčů. Na (nehrající) trenéry se omezení neztahuje.
12) Koordinátor zápasu je (mimo jiné) povinen před zápasem, v jeho průběhu i po jeho skončení respektovat pokyny rozhodčích k zajištění bezpečnosti účastníků zápasu a k zajištění chodu zápasu; a dále se zdržovat v průběhu zápasu v týmové zóně svého klubu nebo v její bezprostřední blízkosti, případně na jiném předem dohodnutém místě
13) (ve znění nezvýrazněno) Zápis a případné komentáře klubů k Zápisu se nově nebude posílat na caaf@caaf.cz, ale na info@caaf.cz
14) Dochází ke změně u výpočtu odměn rozhodčích. Posiluje se kvalitativní stránka na úkor kvantitativní. Blíže v bodech 6.A.3. a 6.A.4.
15) Neakutní omluvou je odvolání rozhodčím původně nahlášeného volného termínu (dříve oznámená připravenost být nominován k zápasu je vzata zpět) do pondělí 12:00 před příslušným termínem. Výše pokuty je 300 Kč.
16) Roční členský příspěvek pro kluby – 10.000,-; Roční členský příspěvek pro fyzické osoby – bez poplatku; Hráčská licence A (včetně programu Víc než jen fotbal) – 1000,-; Hráčská licence B (včetně programu Víc než jen fotbal) – 500,-
17) Minimální nutné vyznačení hřiště jsou obě sideline, endline, goalline, všechny desetiyardové čáry, hashmarky, devítiyardové značky, tříyardová linie pro conversion a týmová zóna (její linie rovnoběžná se sideline). 7s: Hashmarky se vyznačují 13 yardů od sideline, devítiyardové značky se nevyznačují. Kde se v pravidlech píše o devítiyardových značkách, použijí se místo nich hashmarky
Nově se povinně musí vyznačovat devítiyardové značky (v 11s), resp. hashmarky (v 7s). Více zde.
18) Použije-li hráč pod dres triko s rukávy delšími než rukávy dresu, musí tyto rukávy být těsně přiléhající k ruce a jednobarevné. Použije-li tyto rukávy více hráčů jednoho týmu, musí všichni hráči použít rukávy stejné barvy.
Použití ponožek (nebo jiných textilií pokrývajících spodní část nohou vystupujících více než dva inche na okraj boty) není povinné. Pokud je ale hráči mají, musí použít všichni hráči jednoho týmu ponožky stejné barvy.
Rukávy tak lze použít v jakékoliv barvě, nicméně za stále platné podmínky, že celý tým musí použít stejnou barvu. U ponožek zde o zpřísnění ve smyslu, že i krátké hráčovy ponožky musí ctít stulpny ostatních hráčů. Více k výstrojím zde.
19) Mikrofony pro refereeho jsou doporučeny.
Bez přijetí tohoto znění by mikrofony byly povinné, neboť to nařizují pravidla.
20) Místem následujícího rozehrání (succeeding spot) je pro variantu penalizace 30 yardů od místa kickoffu:
• 40-yardová linie přijímajícího týmu na hřišti dlouhém alespoň 95 yardů
• 35-yardová linie přijímajícího týmu na hřišti dlouhém alespoň 90 yardů
• 30-yardová linie přijímajícího týmu hřišti kratším než 90 yardů
 
Kompletní znění Herního řádu 2011