Home  /  Informace  /  Výstroje rozhodčích

Výstroje rozhodčích

Kde koupit

V kamenných obchodech se sportovními potřebami nelze nalézt víceméně nic a to nejen u nás, ale ani v okolních zemích. Zbývá nakupování přes internet, kde je samozřejmě možností mnoho, ale doporučujeme dvě varianty a sice Honigs-Europe a Bike Athletic. Honigs je specializovaný obchod s potřebami pro rozhodčí a mají nejen základní zboží, ale i nejrůznější povinné a volitelné doplňky. Bike je primárně obchod s fotbalovým zbožím a rozhodcovské potřeby má pouze jako vedlejší sortiment, takže zde nemusíte najít všechno.
Podstatné a zásadní je, že oba tyto obchody mají v Praze obchod (v případě Honigs jde spíše o sklad, kde si ale po domluvě můžete zboží vyzkoušet i zakoupit) a nákup je tak v rámci možností snadný a pohodlný.

Co je potřeba

Uniforma a výstroj rozhodčího se skládá ze všeho níže uvedeného. Některé věci lze převzít z jiných aktivit (hodinky, opasek, případně i píšťalku nebo boty), většinou jde ale nezaměnitelné zboží, které doma mají skoro jistě pouze rozhodčí a nováčci si toto zboží musí nutně koupit. Cena této, ryze fotbalové, části výstroje je asi 3000 korun. Při započítání věcí jako opasek na kalhoty, speciální obuv nebo více kusů jednotlivých částí oblečení pak samozřejmě více, nicméně prvotní finanční investice je okolo zmíněných 3000 korun. Tato investice se v některých ročnících může snížit příspěvkem asociace na pořízení výstroje či přímo "fasováním" některých částí výstroje.
V popisech jednotlivých součástí výstroje je uvedeno, zda-li jde o povinnou výstroj, tzn. zda-li ji rozhodčí musí mít. A dále zda-li jde o specifickou výstroj, tzn. zda-li jde o věc, kterou nelze nahradit ničím jiným a třeba si ji koupit nebo zda-li jde o věc, kterou lze nějakým způsobem nahradit i "neoriginální součástkou".

Čepice
Čepice je povinná a specifická výstroj. První sezónu až první dvě sezóny stačí jedna černá čepice. Rozhodcovské čepice nelze nahradit "jakoukoliv" čepicí, zápasy lze rozhodovat pouze v oficiálních čepicích.
Na hřišti má referee bílou čepici, ostatní rozhodčí mají černé s bílými "švy". Protože jsou nováčci první sezónu nasazováni na ostatní pozice, tak bílou čepici ze začátku nepotřebují, postupně si však musí dokoupit.
Rozhodcovské čepice se prodávají ve dvou provedeních a sice "flex" a podle velikosti hlavy. Druhá varianta znamená něco jako prodej bot, tzn. potřebujete jednu konkrétní velikost, jinak vám čepice nebude sedět a při nákupu na internetu rozhodně neriskujte a dejte přednost flex variantě. Flex varianta je čepice se všitou gumou po obvodu a dobře sedí (skoro) všem. Pro lepší komfort se prodávají ve dvou velikostech, ale i při špatné velikosti čepice bude sedět a dá se říct, že obě velikosti shledáte jako použitelné (což v případě pevné velikosti nehrozí). Na stránkách prodejce si najděte tabulku velikostí (určuje se jako obvod hlavy v místě, kde končí čepice), případně si osobně vyzkoušejte, jestli vám bude optimálně sedět menší nebo větší provedení. Menší velikost sedí určitě všem, větší velikost může na menších hlavách padat, resp. vypadat velmi volně.

Dres
Dres je povinná a specifická výstroj. Nutností je jeden dres. Nelze použít podobně vypadající dresy z jiných sportů (z hokeje apod.).
Dresy se prodávají s krátkým i dlouhým rukávem. Pokud si koupíte jen jedno provedení, tak volba je na vás (obě mají svá pro a proti), avšak mějte na paměti, že v případě použití dresu s krátkým rukávem nelze pod dres použít další vrstvu s dlouhým rukávem. Naopak se nemusíte svazovat volbou ostatních kolegů, protože v rámci jednoho zápasu mohou mít rozhodčí různé délky rukávů a nemusí být sladění.
Velikosti dresů Honigs jsou standardní, takže pokud si trička běžně kupujete v určité velikosti, tak vám dres bude nejspíše také.
Dresy se prodávají i v prodloužené variantě, ale o té uvažujte jen pokud máte přes dva metry. Jinak v nich nebudete vypadat příliš vzhledně...

Kalhoty
Černé kalhoty s bílým pruhem ("lampasem") jsou povinná a specifická výstroj. Nutností jsou jedny kalhoty. Nelze použít podobně vypadající kalhoty, ani společenské a už vůbec ne tepláky.
Honigs kalhoty prodává ve dvou variantách, v "letní" a zimní" verzi. Rozdíl mezi nimi lze přirovnat k plátěným kalhotám a riflím. Obě provedení jsou nepromokavá, současně ale relativně vzdušná, zejména letní verze. Do začátku lze určitě doporučit nákup pouze jednoho kusu a to konkrétně letního provedení. Zápasy v chladném období nejsou příliš časté a pod kalhoty si lze vypomoci další vrstvou, avšak zimní kalhoty v červenci příjemným zážitkem být nemusí. Pro velikost kalhot platí totéž, co pro trička, takže při nákupu bez zkoušení sáhněte po svojí obvyklé velikosti a kalhoty vám budou, v pase totiž mají širokou gumu, takže i mírná odchylka ve velikosti nebude problémem.
Zvláštností je, že se kalhoty prodávají v jediné délce, kterou lze označit jako délka "nekonečno" - kalhoty je tedy třeba zastřihnout a zapošít podle individuální potřeby.

Opasek
Opasek je povinnou součástí. Nejde o specifickou výstroj, je však vhodné respektovat jisté zásady.
Rozhodčí používají širší černý kožený opasek bez vzorů a nápisů a s klasickou přezkou (žádné kovbojské přezky, ale ani skryté spony). Cokoliv jiného je nežádoucí.
Opasek víceméně žádnou speciální funkci nemá, jeho role je pouze estetická. Rozhodčí bez opasku vypadá jako muž v obleku bez opasku, tedy jednoduše a přímo řečeno - blbě...

Ponožky
Nejde o specifickou výstroj, je však vhodné respektovat jisté zásady.
Dříve byly součástí uniformy i ponožky, protože se používaly kalhoty pod kolena. Od přechodu na dlouhé kalhoty jsou ponožky skryté, tudíž výslovnou součástí výstroje nejsou, ale pokud bylo u opasku užito přirovnání s oblekem, tak u ponožek to platí dvojnásob. Proto jsou velice doporučeníhodné černé ponožky.

Boty
Boty jsou povinnou výstrojí. Nejde o specifickou výstroj, je však vhodné respektovat jisté zásady.
Ideálním typem obuvi jsou turfy, případně lisovky. Tenisky nebo dokonce sálovky hlavně na mokrém trávníku mohou klouzat, pro šrouby pak není žádný důvod, až tak náhlým změnám pohybu rozhodčí vystavení nejsou. Většina specializovaných bot pro rozhodčí jsou v každém případě turfy, čili boty s podrážkou s mnoha drobnými výstupky. Barva je ideální černá, prostor pro jinou barvu je omezen hlavně na logo výrobce apod. a to v barvě bílé. Jinou barvu na botách správného rozhodčího nenajdete. Z hlediska funkcionality jsou samozřejmě nejlepší kožené boty, které nepromoknou a současně poskytnou náležitý komfort. De facto jde o pohodlnou vycházkovou obuv, kde se tu a tam počítá s rychlejšími pohyby. Obecně lze rozhodcovské boty přirovnat ke golfovým botám, tedy obuvi kožené, komfortní a stabilní. Klasické kopačky na kopanou samozřejmě také nejsou špatnou volbou, ale kromě faktu, že poslední dobou výrobci používají všechny barvy mimo černé, tak boty pro hráče kopané jsou přeci jen optimalizované na jinou činnost a mají jiné výhody. Doporučujeme tedy specializované rozhodcovské boty (proti nejlevnějším kopačkám nestojí o tolik více), případně golfové a až potom další typy obuvi.

Flag
Flag je povinná a specifická výstroj. Povinný je jeden žlutý flag.
Flagů je více druhů, zapomeňte na jiné barvy než žlutou, jediná přípustná odchylka je žlutý flag s černou hlavičkou.
Jako další flag v pořadí může být "longtoss" varianta (má o něco těžší hlavičku a posunuté těžiště, takže se s ním dá dohodit dál), případně varianta bez hlavičky, kterou lze snadno vložit do zadní kapsy. Tyhle varianty by ale měly být až druhou volbou, určitě si je nepořizujte jako jediné.

Bean bag
Bean bag je povinná výstroj. Povinný je jeden černý nebo bílý bean bag.
Bean bag má podobnou funkci jako flag. Zatímco flag označuje místo na hřišti, kde došlo k faulu, tak bean bagem se označují jiná místa v souladu s rozhodcovskou mechanikou. Bean bag má v českých soutěžích černou, případně bílou barvu. Existuje více provedení (tvarů) bean bagu, zde záleží na preferenci každého rozhodčího. Bean bag se umisťuje za opasek, při koupi je to třeba mít na paměti.

Down indicator
Down indicator je povinná výstroj. Jde o specifickou výstroj, současně ale asi jedinou, kterou lze snadno vyrobit i doma. V černé barvě.
Umisťuje se na zápěstí a napíná se na prst. Je potřeba, je to mechanická pomůcka k zapamatování čísla downu (případně k pozici míče na hřišti, zda-li čas spustí na snap nebo ready, ale to už je velmi "pokročilé učivo").

Poznámky
Povinná výstroj, avšak provedení je individuální.
Rozhodčí u sebe musí mít zjednodušeně řečeno tužku a papír na dělání si poznámek. Rozhodčí v soutěžích ČAAF zapisují i skórující hráče a tzv. scoring summary ze všech zápasů na webu jsou výsledkem práce rozhodčí, takže poznámkový papír musí být dostatečně velký i přehledný. Ideální je vlastní formát, ve kterém se rozhodčí zorientuje rychle během zápasu i po něm. Poznámky si rozhodčí vkládají do kapsy na dresu nebo do zadní kapsy na kalhotách. Ke koupi jsou zvláštní deníčky a plastové kartičky, které v dešti nerozmoknou a pamatují na všechny praktické potřeby.

Hodinky
Povinná výstroj, nikoliv specifická. Nutností je funkce stopek.
Módní náramkové hodinky jsou pochopitelně zcela nevhodné, nikdo nemá čas čekat, až se v ručičkách zorientujete a ostatním sdělíte informaci o čase. Proto je třeba mít "digitálky" se stopkami. Poslouží i levné hodinky, lze ale doporučit osobní vyzkoušení si, případně znalost ovládání, aby jste měli jistotu, že budete schopni hodinky ovládat i poslepu. Pokročilé funkce, ale v současnosti již nikoliv výjimečné, jsou odečet (všichni očekávají informaci o čase zbývajícím, nikoliv zadání slovní úlohy!), případně dvojí stopky, různé akustické signály, tohle všechno už hodinky umí, výrobci takových hodinek zpravidla počítají s tím, že je jejich majitel bude používat k podobným účelům.

Píšťalka
Povinná výstroj, avšak provedení je individuální. Podmínkou je černá barva.
Jediná věc z výstroje, kde je možné se inspirovat v kopané. Píšťalky, které vám doporučí v obchodě s potřebami na kopanou, budou fungovat i pro fotbalového rozhodčího. Problém s píšťalkami spojený je už čistě praktický, začínající rozhodčí neumí pískat v tom nejkonkrétnějším slova smyslu, ale tohle není chyba píšťalky, v tomto jde o praxi. Sáhnutí po typu Fox40, případně jejich odvozeninách rozhodně nebude chybou. Pozor na barvu - zapomeňte na jinou než černou barvu. K píšťalce budete potřebovat i šňůrku, každý rozhodčí má svou oblíbenou délku, ale pro všechny opět platí černá barva. Píšťalku lze mít i na prstech, ale pokud nejste zvyklý na tuto techniku z jiného sportu, tak to nezkoušejte, protože jsou situace, kdy k signalizaci potřebujete obě ruce a současně pískat. Nemluvě o tom, že na rozdíl od mnoha jiných sportů musí rozhodčí ve fotbalu hodně chytat a házet míč, takže jiná věc v rukách může být na obtíž.

Doplňky
Vše výše uvedené je povinná součást výstroje, lze ji ale doplnit o doplňky, které jsou zcela volitelné.
Ještě před několika málo lety byly dresy vyrobené ze skutečně útrpných materiálů, nyní je již pouze na holé tělo lze snést, nicméně v chladnějších dnech se samozřejmě vrstva navíc hodí a píše se o ní výše. Při větrném počasí se pak hodí "svetr" popsaný jako windstopper. Funguje opravdu docela dobře. Proti dešti jsou pak různé nepromokavé vrstvy, u kterých si ale dejte pozor na princip "igelitu". Vrstva vás sice ochrání proti dešti, ale nakonec budete mokří stejně, takže je to částečně z deště pod okap.
Tak trochu vychytávky ve výstroji jsou tlakoměr, případně pumpička a tzv. clip, který Linesman použije při práci s chain crew. Postupem času často rozhodčí zvolí nějakou konkrétní a oblíbenou minci pro losování, ale funkci samozřejmě stejně dobře vyplní víceméně cokoliv z peněženky.
Poslední součástí výstroje je řešení otázky "kam s tím". Jako pro správného sporťáka asi primárně sáhnete po hezké sportovní tašce, ale většina zkušených rozhodčích dříve nebo později přejde ke kufru na kolečkách.